Franczyza bankowa nadal w kryzysie

Data dodania: 27 stycznia 2012
Kategoria:

W 2011 roku otwartych zostało ok. 600 placówek agencyjnych banków, ale jednocześnie z rynku zniknęło blisko 1000 takich punktów – wynika z raportu Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.

Nie wszystkie banki w Polsce oferują możliwość uruchomienia przez niezależnych przedsiębiorców placówki pod ich szyldem. Takie placówki posiada obecnie w swoich sieciach 18 instytucji. Są to, wymienione w kolejności od największej do najmniejszej ilości oddziałów agencyjnych: PKO BP, DnB Nord (sieć Monetia), Alior Bank, Getin Bank, Pekao SA, Bank, BPH, Eurobank, Polbank, Meritum Bank, BZ WBK, Multibank, BNP Paribas Bank Polska , Santander Consumer Bank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Invest Bank, mBank i FM Bank.

Na uwagę zasługuje fakt, że nie wszystkie wymienione powyżej banki zamierzają w najbliższym czasie kontynuować rozwój sieci agencyjnej. Z tego sposobu rozwoju sieci zrezygnowały ING Bank Śląski oraz FM Bank, zaś Credit Agricole oraz BNP Paribas Bank Polska zadeklarowały, że w 2012 roku nie otworzą nowych placówek w tym systemie.

Faktem jest, że franczyza bankowa przeżywa kryzys, zaś przedsiębiorcom prowadzącym takie placówki coraz trudniej odnieść sukces. Świadczy o tym coraz większa liczba placówek znikających z rynku. Od dwóch lat przewyższa ona liczbę otwarć. Jeszcze w 2009 r. otwartych zostało 800 nowych placówek agencyjnych, rok później było ich tylko 500, w 2011 r. - o 100 więcej. Z roku na rok w szybkim tempie przybywa jednak także zamknięć. W 2009 r. było ich 400, w 2010 roku – 700, zaś w roku minionym – 980.

Najwięcej placówek w minionym roku otworzył Alior Bank – 150 jednostek agencyjnych, co pozwoliło mu zakończyć rok z siecią ok. 260 punktów działających w tej formule. Sieć Aliora wciąż dynamicznie się rozwija. Za kilka miesięcy ma liczyć ok. 320 placówek, gdyż na przełomie roku 2011 i 2012 bank zawarł umowy z kilkudziesięcioma kolejnymi partnerami. Placówek znikających z sieci na razie nie ma wiele, w minionym roku było ich 4. Alior należy do najmłodszych banków w Polsce i jednocześnie najkrócej posiadających sieć franczyzową.

Do grona banków, które napędzały w minionym roku rozwój franczyzy w tym sektorze, zaliczymy także PKO BP oraz Monetię należącą do DnB Nord. Warto przy tym podkreślić, że Monetia to jedyna sieć bankowa, która nie posiada oferty zbliżonej do oddziałów własnych. Monetia to marka niewielkich punktów specjalizujących się w obsłudze płatności masowych.

Wśród banków, które zrealizowały w minionym roku najwięcej otwarć placówek agencyjnych, warto zwrócić uwagę również na Meritum Bank, który – podobnie jak Alior – rozwija taką sieć od niedawna. Udało mu się znacząco zwiększyć liczbę placówek w tej formule – z 36 na koniec 2010 roku do 100 na koniec 2011 roku. Meritum to jedyny bank, który poszukuje partnerów także w największych miastach. Pozostałe banki rezerwują metropolie dla oddziałów własnych, poszukując partnerów jedynie w małych i średnich miastach oraz na obrzeżach aglomeracji.

Nowe placówki agencyjne banków w 2011 roku

banki1

Nie wszystkie banki udzielają informacji na temat zamkniętych placówek agencyjnych. Ich liczbę podało nam 11 banków. Aczkolwiek w kilku pozostałych takie zdarzenia z pewnością także miały miejsce, bowiem niektóre z tych instytucji na koniec 2011 r. miały mniej placówek niż rok wcześniej, co oznacza, że zamknięć było w nich więcej niż otwarć. Do istytucji, w których zaobserwowaliśmy ten niekorzysty bilans należą: PKO BP, BZ WBK, Eurobank, Credit Agricole, Bank BPH, ING Bank Śląski, Polbank, BNP Paribas Bank Polska , Invest Bank oraz mBank.

Zamknięte placówki agencyjne banków w 2011 roku

banki2

* w tym 21 przekształconych w oddziały własne

Rosnąca z roku na rok liczba agentów bankowych, którzy wycofują się z prowadzenia placówki pod logo znanej sieci nie zmniejsza znacząco apetytów wielu graczy na kolejne otwarcia. Większość banków co prawda nie zdradza swoich prognoz co do liczby otwarć zaplanowanych na ten rok, ale plany tych, którzy ją ujawnili, opiewają na 340 nowych placówek. Najwięcej jednostek planuje otworzyć PKO BP, bardzo ambitne plany ma także Alior Bank.

Planowane otwarcia placówek agencyjnych banków w 2012 roku

banki3

Uruchomienie agencji bankowej nie wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami. Większość banków deklaruje, że inwestycję można zamknąć w 30 tys. zł (plus ewentualne koszty remontu lokalu). Plasuje to franczyzy bankowe w kategorii najtańszych franczyz na polskim rynku, co z pewnością jest jednym z ważniejszych powodów ich olbrzymiej popularności. Nie należy jednak zapominać, że jest to działalność wymagająca solidnej wiedzy i doświadczenia w branży, gdyż sukces w niej nie przychodzi łatwo.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design