Budowanie marki od podstaw wymaga dużego kapitału, czasu, a przedsięwzięcie nie musi się zakończyć sukcesem. Można jednak zwiększyć szansę na powodzenie działalności dzięki jej prowadzeniu pod znanym szyldem w ramach franczyzy. Co to jest franczyza? Jakie są jej warunki i pod jakimi markami można działać?
W ramach franczyzy można prowadzić działalność pod inną, przeważnie znaną, marką. Zawierana jest umowa między franczyzodawcą, czyli oferującym opcję uczestnictwa w systemie franczyzowym, a innym przedsiębiorcą, który chce do niego dołączyć.
To osoba, która dołącza do danego systemu franczyzowego. Zawiera umowę franczyzy i prowadzi na tej podstawie działalność pod daną marką. Zawarta umowa pozwala franczyzobiorcy prowadzić działalność pod znanym brandem z dołączonym pakietem wsparcia organizacyjnego i marketingowego.
To przedsiębiorca, który oferuje skorzystanie ze swojego systemu franczyzowego. Franczyzodawca posiada prawa do marki, produktów, usług oraz modelu biznesowego i udziela licencji innym przedsiębiorcom (franczyzobiorcom) na korzystanie z tych zasobów. Franczyzy udzielają marki o dobrze ugruntowanym i sprawdzonym modelu biznesowym.
Dla oferującego uczestnictwo w systemie to sposób na zwiększenie zasięgu marki, docieranie z ofertą do coraz większej liczby odbiorców i dodatkowe przychody. Wiele znanych sieci franczyzowych rozpoczynało swoją działalność jako lokalne biznesy, posiadające zaledwie pojedyncze lokale. Niektóre z nich na przestrzeni lat rozrastają się do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset punktów, niekiedy wychodząc również poza granice naszego kraju.
Co to jest franczyza z punktu widzenia osoby dołączającej do sieci? To okazja do rozpoczęcia prowadzenia działalności pod znaną marką, ale też na określonych przez franczyzodawcę zasadach. Franczyzobiorca otrzymuje kompletny model biznesowy – prawo do korzystania ze znaków towarowych, know-how, szkolenia i materiały. Nie musi startować jako anonimowa marka i budować jej tożsamość od zera. Może prowadzić działalność według sprawdzonego pomysłu, ale też zgodnie z określonymi zasadami.
Na know-how, które uzyskuje franczyzobiorca, składają się szkolenia dla przedsiębiorcy i jego pracowników, polityka zakupowa i marketingowa, wsparcie i doradztwo. Owo doradztwo obejmuje nie tylko procedury typowe dla danego biznesu, ale również politykę personalną czy zagadnienia finansowo-księgowe. Franczyzodawca dostarcza także wsparcie w postaci szkoleń, czy marketingu. Dzięki temu franczyzobiorca może lepiej odwzorować działalność prowadzoną przez franczyzodawcę i zwiększyć szansę na sukces rynkowy. Z tego powodu coraz więcej osób zainteresowanych otwarciem własnej działalności gospodarczej uważa, że franczyza to dobry pomysł na własny biznes.
Zarówno te mniejsze, jak i te największe, najbardziej dochodowe franczyzy znacznie zmniejszają ryzyko związane z otwarciem własnej działalności. Jest to bardzo ważny argument dla potencjalnych przedsiębiorców, gdy spojrzymy na rynek z perspektywy kilku ostatnich lat, kiedy to wiele firm nie poradziło sobie z konsekwencjami najpierw pandemii, a następnie inflacji i znacznym wzrostem kosztów bieżącej działalności. Bezpieczeństwo, które gwarantuje działalność pod znaną marką, z wypracowanym know-how sprawiło, że taka forma działalności stała się według inwestujących znacznie bardziej atrakcyjna niż indywidualny, tworzony od podstaw biznes. Co to jest franczyza i na czym polega, zainteresowało nawet wiele osób, które wcześniej nie miały własnej działalności gospodarczej.
Wiemy już, czym jest franczyza. Kogo powinny zainteresować oferty franczyz? Przede wszystkim osoby, które są gotowe do prowadzenia działalności według zasad wyznaczonych przez franczyzodawcę. Dlatego też potencjalny franczyzobiorca powinien zastanowić się, czy pasuje osobowościowo do takiego modelu. Działalność na zasadzie franczyzy może nie odpowiadać osobom, które mają trudności ze wpasowaniem się w nakreślony plan biznesowej codzienności. Franczyzodawca może przeprowadzać regularne kontrole, aby sprawdzić, czy przedsiębiorca wywiązuje się z zawartej umowy. Jest to wskazane w tym modelu biznesowym dla zapewnienia jakości, przy czym w każdym systemie franczyzowym może to wyglądać inaczej.
Czy franczyza to gotowy sposób na sukces, który przynosi efekt bez większego zaangażowania? Prowadzenie działalności na takiej zasadzie ułatwia osiągnięcie oczekiwanego wyniku, ale nie oznacza, że każdy go odniesie. Rezultat zależy m.in. od operatywności i ciężkiej pracy.
Zasady franczyzy sprzyjają osiągnięciu sukcesu przez osoby mniej doświadczone w prowadzeniu biznesu. Dzięki niej ograniczają ryzyko niepowodzenia. To także dobra decyzja w branżach konkurencyjnych, w których podstawą jest silna marka.
Trzeba też zwrócić uwagę, że choć systemów franczyzowych jest bardzo dużo, to w pewnych branżach działa ich wiele, np. gastronomicznej, a w innych – bardzo mało lub w ogóle. Zatem nie w każdej działalności franczyza jest w ogóle możliwa. Wybór jest jednak naprawdę bardzo zróżnicowany i bez problemu można dostosować biznes franczyzowy do własnych preferencji, predyspozycji oraz umiejętności. W oparciu o ten model działalności można stworzyć nie tylko duży market, czy sklep działający w galerii handlowej, lecz nawet zajmować się nauczaniem języków obcych lub zostać agentem nieruchomości.
Na czym polega franczyza pod względem finansowym dla franczyzobiorcy? Ponosi on pewne opłaty z tytułu dołączenia do danej sieci, takie jak:
Jeśli wciąż masz wątpliwości i zastanawiasz się „franczyza – co to?” lub potrzebujesz więcej danych, przedstawiamy garść informacji o tym, jak wygląda współpraca z kilkoma przykładowymi sieciami franczyzowymi.
Jak to wygląda w znanych sieciach franczyzowych? Oto przykłady franczyzy różniące się między sobą sposobem rozliczania z franczyzobiorcami i sumą, jaka potrzebna jest na start oraz do bieżących rozliczeń z siecią:
Franczyza – co to jest, ile kosztuje, jakie branże mogą być najbardziej dochodowe oraz wiele więcej porad na temat działalności franczyzowej znajdziesz również w innych dostępnych u nas artykułach. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i przybliżania tajników, z jakimi wiąże się franchising.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji