Żabka Polska jest najszybciej rozwijającą się siecią sklepów typu convenience w Polsce. Działa na rynku od ponad 25 lat. Obecnie liczy ponad 10 000 nowoczesnych punktów, stanowiących minicentra handlowo-usługowe z ofertą produktową, gastronomiczną i usługową.
Franczyza w Żabce – jak to działa?
Funkcjonowanie placówek oparte jest na modelu franczyzowym, bazującym na współpracy sieci (franczyzodawcy) z indywidualnymi przedsiębiorcami (franczyzobiorcami). Żabka oferuje, prowadzącym swój biznes pod jej szyldem, szerokie wsparcie w tym: szkoleniowe, logistyczne, serwisowe czy marketingowe. Zgodnie z ideą franczyzocentryczności działania podejmowane przez sieć koncentrują się na potrzebach franczyzobiorców oraz rozwoju ich lokalnych działalności. Franczyza Żabki to tradycyjny biznes w nowoczesnym wydaniu dający szansę rozwoju przedsiębiorcom o różnym doświadczeniu, pochodzeniu, wykształceniu czy wieku. Według stanu na marzec 2024 roku ten biznes franczyzowy został sprawdzony przez ponad 9 tys. franczyzobiorców.
Założenie Żabki – korzyści dla franczyzobiorcy
Franczyza Żabki zapewnia wszystko, czego potrzebuje przedsiębiorca, aby prowadzić rentowny biznes. Oto kluczowe korzyści, które wynikają z dołączenia do sieci:
Ponad 25-letnie doświadczenie oraz rozpoznawalny szyld.
Marka oddaje do dyspozycji w pełni wyposażony, umeblowany i zatowarowany sklep – jego wartość można oszacować na kilkaset tysięcy złotych.
Przez cały okres współpracy zapewnia bezpłatne szkolenia – 3-tygodniowe szkolenia wprowadzające na etapie rekrutacji, dostęp do Platformy edukacyjnej czy programu „Akademia Przedsiębiorczości”.
Unikatowe ubezpieczenie „Polisa na biznes” skonstruowane w ten sposób, by zwiększyć bezpieczeństwo finansowe współpracujących z siecią franczyzobiorców.
Wzrost finansowy – Ponad 86% franczyzobiorców osiągnęło 27.000 zł lub więcej przychodu miesięcznie w okresie od stycznia do maja 2024 r. Przychód uzależniony jest od osiągniętego przez franczyzobiorcę obrotu ze sprzedaży towarów handlowych (marży), ilości lub wartości zawartych umów na świadczenie usług okołohandlowych, oraz naliczonych rabatów.
Zaawansowane technologie wspierające zarządzanie sklepami, w tym: aplikacja Cyberstore, pakiet Optiplan, tablet oraz kolektor danych.
Dostawy towaru bezpośrednio do placówek.
Wsparcie serwisowe, marketingowe czy IT.
Wsparcie ze strony lokalnego przedstawiciela sieci – partnera odpowiedzialnego za sprzedaż.
Dodatkowe benefity, w tym ubezpieczenie LuxMed czy karta Mikroflota Orlen i Multisport.
Samochód w ramach programu ‘Auto na start’ czy pakiet relokacyjny w niewielkich miejscowościach.
Franczyza Żabka – warunki i dodatkowe wymagania stawiane franczyzobiorcom
Szansę na dołączenie do systemu franczyzowego Żabki mają wyłącznie kandydaci, którzy spełniają określone wymagania. Od takich osób sieć oczekuje m.in.:
przedsiębiorczego podejścia i chęci ciągłego rozwoju,
gotowości do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej,
umiejętności kierowania zespołem pracowników oraz pozytywnego nastawienie do klienta
zaangażowania i wysokiej motywacji,
podstawowej znajomości obsługi komputera (w tym pakietu Office),
wkładu własnego wynoszącego ok. 5000 zł, który jest przeznaczony na zakup koncesji, kasy fiskalnej czy produktów regionalnych. Koncesja jest refundowana po 3 miesiącach współpracy.
przejścia rekrutacji i cyklu szkoleń, które zakończone są egzaminem.
Warunki franczyzy w Żabce – jak zacząć?
Zainteresowanie dołączeniem do systemu stanowi dopiero początek drogi. Każda kandydatura jest rozpatrywana indywidualnie. Żabka zawiera umowę franczyzową wyłącznie z osobami, które mają odpowiednie cechy. Oto, jak przebiega cały proces:
wypełnij formularz online, który jest dostępny na stronie internetowej zabka.pl/franczyza; skontaktuje się z Tobą przedstawiciel sieci w celu omówienia oferty i ogólnych warunków współpracy;
w drugim etapie dokonana zostanie ocena kandydata pod względem możliwości podjęcia współpracy i otwarcia własnego sklepu; będzie to też czas na zadawanie pytań i dokładne omówienie warunków współpracy podczas spotkania z managerem ds. sprzedaży;
szkolenia i dokumenty – będziesz musiał przejść niezbędne szkolenia praktyczne i teoretyczne w sklepie trenerskim (15 dni), zakończone egzaminem; na tym etapie otrzymasz umowę – będziesz miał co najmniej 14 dni na zapoznanie się z jej zapisami i konsultacje z osobami z zewnątrz;
rozpoczęcie działalności po przygotowaniu sklepu, w tym jego umeblowaniu i zatowarowaniu;
przekazanie kluczy.
Jak założyć sklep Żabka – dokumenty potrzebne na start
Aby dołączyć do franczyzy Żabki, należy dostarczyć następujące dokumenty:
potwierdzenie rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG,
Deklaracja VAT-R – kopia potwierdzona przez Urząd Skarbowy,
zgoda na sprawdzenie w Krajowym Rejestrze Długów,
pełnomocnictwo do żądania udostępniania informacji gospodarczych w BIG-u,
zabezpieczenie finansowe – weksel in blanco, gwarancja bankowa lub kaucja,
Jeśli działalność już istnieje, nie jest zakładana dopiero na potrzeby uczestnictwa w systemie, wymagane są zaświadczenia o niezaleganiu w US i ZUS.
Ile kosztuje franczyza w Żabce?
Franczyza sklepów spożywczych może się kojarzyć z wysokimi kosztami, ale w tym przypadku są one stosunkowo niskie. Wydatkami po stronie franczyzobiorcy są:
5 tys. wkładu własnego na zakup kasy i koncesję;
koszt zatrudnienia pracowników;
składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Żabka ponosi natomiast koszty: adaptacji lokalu, remontu i serwisu urządzeń, kompleksowego wyposażenia, darmowych dostaw towaru pod drzwi czy najmu lokalu od właściciela.
Żabka zasady franczyzy dla obcokrajowców
Ta forma prowadzenia działalności dostępna jest nie tylko dla osób mających polskie obywatelstwo. Kandydat z zagranicy musi spełnić niewiele większe wymogi niż obywatel Polski. Musi posiadać numer PESEL i zapewnić poręczenie weksla in blanco. Jeśli przebywa w Polsce krócej niż 2 lata, potrzebuje 2 poręczycieli, jeśli dłużej – jednego i potwierdzenia legalnego pobytu przez ostatnie 24 miesiące. Do tego konieczne jest potwierdzenie legalnego pobytu w Polsce przez co najmniej 3 miesiące do przodu, licząc od dnia zawarcia umowy. Niezbędne jest również zaliczenie egzaminu z języka polskiego na poziomie min. B2.
Franczyza w Żabce jest również dostępna dla osób spoza Unii Europejskiej. Osoba taka musi mieć jeden z poniższych dokumentów:
zezwolenie na pobyt stały,
zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
zezwolenie na pobyt czasowy,
ważną kartę Polaka z wizą,
wniosek o wydanie karty pobytu.
Według stanu na początek 2024 roku, sklepy Żabka prowadzi 300 cudzoziemców.
Chcesz poznać historie innych franczyzobiorców?
Posłuchaj wywiadów z przedsiębiorcami prowadzącymi swoje sklepy Żabka i dowiedz się więcej z pierwszej ręki o prowadzeniu działalności pod zielonym szyldem: www.zabka.pl/podcasty.