USA Sports - mało amerykańskie standardy

Data dodania: 23 czerwca 2014
Kategoria:

USA Sports to marka prowadzona onegdaj przez firmę Royal Fashion sp. z .o.o. Zajmuje się m.in. sprzedażą ubrań sportowych w modelu franczyzowym. Firma niestety od dawna nie reguluje swoich zobowiązań a jej działalnością zajmuje się prokuratura. USA Sports i Royal Fashion to przykry przykład niesolidnej działalności.

Na stronie internetowej USA Sports ciągle możemy znaleźć ofertę franczyzową na sklepy odzieżowe. Koncepty są dwa – jeden to stoisko lub wyspa w centrum handlowym z kosztem otwarcia w granicach 10-13 tys. zł. Komunikat na stronie ciągle mówi o dynamicznym rozwoju firmy i poszukiwaniu franczyzobiorców w 20 miastach oraz zapewnieniu wyłączności terytorialnej. Drugi koncept to sklep, z dużo większą wartością inwestycji – ok. 900 zł za metr kwadratowy plus adaptacja lokalu. Nie wiadomo dokładnie ilu chętnych skusiła oferta Royal Fashion. Ponoć jednostek własnych było 12 a franczyzowych – 3. Niestety spółka od dawna nie reguluje swoich należności względem partnerów.

Ucieczka przed komornikiem

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań – Nowe Miasto i Wilda prowadzi 6 postępowań egzekucyjnych wobec Royal Fashion sp. z o.o. Wierzyciele są z całej Polski. Najpoważniejszym problemem jest jednak wniosek, jaki komornik wysłał do prokuratury. Zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 300 Kodeksu Karnego. To paragraf mówiący o celowym uszczuplaniu majątku firmy, której grozi niewypłacalność. Na czym polega przewinienie osób zarządzających spółką Royal Fashion?

Otóż towar zajęty przez komornika a oddany pod dozór jednemu z pracowników sklepu w poznańskim Centrum Handlowym M1, zniknął. Według jego zeznań, przełożeni powiedzieli mu, że „wszystko załatwione” a towar został wywieziony. Punkt handlowy został potem zlikwidowany – nomen omen – głównie przez zaległości czynszowe Royal Fashion względem Centrum. Komornik wizytował również siedzibę firmę w Poznaniu, przy ulicy Dziadoszańskiej 10. Pod tym adresem zastał puste, zamknięte biuro.

Co ciekawe – firma oprócz sprzedaży odzieży, zajmuje się też prowadzeniem szkoły tańca Malta Dance School. Znajduje się ona pod tym samym poznańskim adresem. Strona internetowa MDS nie działa, ale studio ma aktywny profil na Facebooku. A na nim nagradza uczestników za aktywność produktami ze sklepu internetowego USA Sports – USASports-shop.com. Na razie cicho o zapowiadanej jakiś czas temu ekspansji Malta Dance Studio – szkoły miały powstawać również w innych miastach, m.in. w Słupsku.

Adres sklepu możemy znaleźć również na stronie USA Sports, ale jego formalnym operatorem jest inna spółka - Global Trends Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul Kartuskiej 422 utworzona w lutym 2013 roku z minimalnym kapitałem zakładowym w wysokości 5 tys. zł. Udziałowcami spółki są Magda Marzec oraz Patryk Witczak.

Kolejne ciekawostki przynosi facebookowy profil USA Sports. Dowiadujemy się z niego, że firma zdobywa nowych partnerów. Jeszcze do niedawna prowadziła stoisko ze sportową odzieżą w Poznań City Center. To najnowsze centrum handlowe w Poznaniu, zintegrowane z Dworcem Głównym stolicy Wielkopolski. Niestety - zakończyło się tak, jak prawie zawsze. Niepłacone rachunki, niespełnione obietnice i franczyzybiorca pozostawiony na lodzie.

Obecnym prezesem zarządu Royal Fashion Sp. z o.o. jest Magda Marzec, która jest także prezesem zarządu Global Trends Sp. z o.o. Wspólnikami Royal Fashion Sp. z o.o. są, jak nietrudno zgadnąć, Magda Marzec i Patryk Witczak oraz Dariusz Marzec, który ponadto często występuje w imieniu spółki jako dyrektor do spraw rozwoju sieci. Jego nazwisko również występuje w rejestrach działalności gospodarczej – jego firma Tribal Polska prowadziła identyczną działalność jak Royal Fashion. Została już wyrejestrowana, ale pozostało po niej kilka niemiłych wspomnień. Jedno to długi, które ciągle można kupić na giełdzie wierzytelności, drugie – opisywane przez prasę historie zatrudnianych bez umowy pracowników. A trzecie – sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez Dariusza Marca. To chyba wystarczające ostrzeżenie przed robieniem interesów z powiązanymi z nim podmiotami.

Franczyza? Nic z tych rzeczy.

Udało nam się chwilę porozmawiać z Dariuszem Marcem. Twierdzi, że USA Sports nie rozwija już sklepów w formacie franczyzy, bo firma nie była zadowolona z tej działalności. Chociaż można mieć co do tego wątpliwości, skoro na stronie sklepu internetowego znajdziemy odnośniki do opisu oferty franczyzowej a marka USA Sports znajduje się na liście wystawców targów Franchising Fair, które marcu odbyły się w Warszawie. Także na profilu USA Sports w serwisie LinkedIn można zapoznać się z pełnym opisem oferty franczyzowej. Jednocześnie pan Marzec nie potwierdza, by nad firmą ciążyły sprawy u komornika bądź w prokuraturze ani tego, że pracuje w firmie Royal Fashion. Nie życzy też sobie, by pisać o USA Sports, pod groźbą spotkania się w sądzie.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design