Patowa sytuacja franczyzobiorców Spar Polska

Data dodania: 9 lipca 2019
Kategoria:
Foto: Spar Polska

Kilku franczyzobiorców Spar Polska w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl poinformowało, że w ostatnich dniach czerwca uniemożliwiono im złożenie wypowiedzeń umów franczyzy osobiście w rzeszowskiej siedzibie Spar Polska.

Po przybyciu pod biurowiec, w którym mieści się centrala Spar Polska na drzwiach wejściowych ujrzeli kartkę z lakonicznym komunikatem: "Uprzejmie informujemy, że w dniach 27-28.06.2019 biurowiec jest nieczynny". Tym samym skutecznie uniemożliwiono im złożenie wypowiedzeń umów franczyzy łączących ich z Spar Polska. Ma to dla nich istotne znaczenie, ponieważ zgodnie z ich relacją umowy franczyzy mogą oni rozwiązać za półrocznym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku. Tak więc skuteczne złożenie wypowiedzenia 27 lub 28 czerwca 2019 r. (29 i 30 czerwca to był weekend) umożliwiłoby im rozwiązanie umowy ze Spar Polska ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2019 r. Złożenie wypowiedzenia po tej dacie będzie oznaczało konieczność kontynuowania współpracy w ramach umowy franczyzy o rok dłużej, tj. do 31 grudnia 2020 r.

Sytuacja ta jest pokłosiem opery mydlanej pod tytułem „Do kogo należy prawo do udzielania licencji na markę Spar w Polsce?”, której kolejne akty możemy obserwować od początku roku. Spar International utrzymuje, że w lutym br. skutecznie wypowiedział umowę, na podstawie której Spar Polska rozwijał markę Spar w naszym kraju a następnie udzielił licencji firmie Spar Group z RPA. Jednakowoż Spar Polska uważa, że wypowiedzenie to nie było skuteczne. Obie strony bombardują media oświadczeniami i komunikatami a sądy pozwami i wnioskami o zabezpieczenie powództw. Teoretycznie to sądy zdecydują kto w tym sporze ma rację, ale doświadczenie pokazuje, że w tego typu sprawach nie ma wygranych, o ile strony same nie dojdą do porozumienia. Wiadomo natomiast już dzisiaj, że przegranymi w tym sporze są franczyzobiorcy Spara, którzy stoją przed nie lada dylematem: pozostać wiernymi Spar Polska, przejść do Spar Group z RPA,  zmienić markę franczyzową na inną czy może zacząć działać pod własnym szyldem.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design