To nie koniec wyzwań dla gastronomii

Data dodania: 28 października 2022
Kategoria:

Branża gastronomiczna przeżywa trzeci rok z rzędu, w którym musi stawić czoła kryzysom. Według badania "Polska na Talerzu 2022", przeprowadzonego na zlecenie MAKRO Polska, sektor ten zmaga się z kolejnymi trudnościami.

Badanie "Polska na Talerzu", po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, zostało wznowione wiosną 2022 roku. Wyniki pokazują, że głównym wyzwaniem dla branży jest wzrost kosztów działalności, głównie opłat za gaz i prąd.

Największe wyzwania dla gastronomii

Ankieta wskazuje, że 85% uczestników badania uznaje podwyżki cen energii za główną przeszkodę. Inne problemy to wzrost inflacji, spadek popytu, niestabilność gospodarcza i słabszy okres dla turystyki. Kłopoty z personelem i brakiem pracowników także stanowią znaczące wyzwanie.

Szanse rozwoju w trudnych czasach

Mimo wyzwań, restauratorzy dostrzegają możliwości rozwoju. Wśród nich wymieniają zrównoważone rozwiązania, takie jak oszczędny sprzęt, polityka less i zero waste, oraz korzystanie z lokalnych produktów. Pandemia nauczyła branżę znaczenia digitalizacji i dywersyfikacji, w tym kontynuacji dostaw jedzenia i rozwijania koncepcji dark kitchen.

Struktura dochodów restauracji

Badanie ujawnia, że sprzedaż posiłków w lokalu stanowi tylko 61% dochodów restauracji, a pozostałe 39% pochodzi z innych źródeł.

Prognozy dla branży gastronomicznej

Ankietowani i eksperci podkreślają konieczność uważnego zarządzania finansami i szukania oszczędności bez obniżania jakości. Kluczowe jest również dotarcie do nowych klientów, na przykład przez media społecznościowe, oraz budowanie lojalnego rynku konsumenckiego. Podkreślają, że największym atutem każdej restauracji są jej pracownicy i goście.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design