Opłaty okołosprzedażowe pod lupą UOKIK

Data dodania: 13 grudnia 2022
Kategoria:
Foto: UOKIK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skupia się na monitorowaniu rynku rolno-spożywczego, zwracając szczególną uwagę na wykorzystywanie przewagi kontraktowej przez największe podmioty w branży.

UOKiK bada, jak duże sieci handlowe traktują swoich dostawców rolno-spożywczych. W kwietniu 2021 roku opublikowano raport dotyczący rabatów uzyskiwanych przez sieci od kontrahentów. Najnowsze badanie koncentruje się na opłatach okołosprzedażowych, które sieci pobierają od dostawców za świadczone usługi. Raport podaje przykłady praktyk, które mogą naruszać obowiązujące przepisy.

Opłaty okołosprzedażowe w sieciach handlowych

Badanie rynku przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że niektóre pobierane opłaty są akceptowalne, jednak inne stanowią nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podkreśla, że instytucja jest zdecydowana walczyć z nieuczciwymi praktykami, które szkodzą mniejszym dostawcom.

Rodzaje usług i opłat okołosprzedażowych

Badanie objęło 35 podmiotów i 52 sieci handlowe, które pobierały od dostawców opłaty za różnorodne usługi okołosprzedażowe. Te usługi obejmowały między innymi marketing, wsparcie informatyczne, logistykę i analizy laboratoryjne. W latach 2016-2020 sieci handlowe uzyskały z tego tytułu przychody wynoszące około 5 mld zł rocznie.

UOKiK określił, kiedy pobieranie opłat okołosprzedażowych może być uznane za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. W świetle nowej ustawy o przewadze kontraktowej, niektóre praktyki zostały określone jako szare, czyli dozwolone pod warunkiem jasnego i jednoznacznego uzgodnienia. Takie praktyki obejmują m.in. usługi marketingowe i logistyczne związane z przechowywaniem produktów.

Decyzje i postępowania UOKiK

UOKiK wydał decyzję w sprawie spółki Eurocash, która pobierała od dostawców niesprawiedliwe opłaty, nakładając na nią karę 76 mln zł. Trwają również postępowania dotyczące praktyk innych dużych sieci, takich jak Auchan, Carrefour, Żabka, Dino i Selgros. Prezes Urzędu zapowiada dalsze działania w celu eliminowania nieuczciwych praktyk i zapewnia, że w ciągu dwóch lat odbędzie się kolejne badanie w celu oceny dostosowania się sieci handlowych do zmian w przepisach i wyników raportu.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design