Kto i dlaczego szuka nowej pracy?

Data dodania: 12 grudnia 2022
Kategoria:

Badanie "Ewolucja HR – OLX Praca. Know How 2023" ujawnia kluczowe tendencje na polskim rynku pracy, w tym względy decydujące o zmianie zatrudnienia przez pracowników.

Tylko 3 na 10 badanych aktywnie poszukuje obecnie nowej pracy. Co trzeci ankietowany uważa, że jego obecny pracodawca nie spełnia oczekiwań dotyczących rozwoju zawodowego i docenienia.

Do raportu wykorzystano wyniki ankiety przeprowadzonej na reprezentatywnej grupie 1031 osób zatrudnionych na różnych stanowiskach. Badanie miało na celu lepsze zrozumienie preferencji pracowników i dostosowanie ofert pracy do ich oczekiwań.

Zmiana pracy i motywatory

W ciągu ostatnich 6 miesięcy pracę zmieniło 10% respondentów, a wśród pracowników fizycznych i osób na umowach cywilnoprawnych odsetek ten jest wyższy. Największym motywatorem do zmiany pracy jest wynagrodzenie, choć inne czynniki różnią się w zależności od stanowiska.

Niezadowolenie z rozwoju i docenienia w obecnym miejscu pracy jest powszechne, zwłaszcza wśród pracowników fizycznych i osób pracujących zdalnie. Atmosfera w pracy i brak możliwości rozwoju również mają wpływ na decyzję o zmianie zatrudnienia.

Mimo iż większość pracowników nie poszukuje aktywnie nowej pracy, to 8 na 10 jest otwartych na atrakcyjne propozycje, zwłaszcza wśród młodszych pracowników i osób z wyższym wykształceniem.

Bariery przed zmianą pracy

Czynniki powstrzymujące od zmiany pracy to m.in. dogodna lokalizacja, dobra atmosfera oraz poczucie przywiązania do obecnej firmy.

Większość zatrudnionych jest otwarta na przekwalifikowanie, z największym zainteresowaniem wśród pracowników fizycznych. Pandemia COVID-19 oraz zmiany technologiczne mogą być głównymi czynnikami wpływającymi na tę decyzję.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design