Stacja paliw i nie tylko

Data dodania: 2 kwietnia 2019
Kategoria:
Foto: Stacja paliw i nie tylko

Zakaz handlu w niedzielę odbił się na zyskach większości sieci sklepów i wpłynął na przyzwyczajenia Polaków.

Teraz ten, kto chce kupić w wolną od pracy niedzielę mleko czy piwo, częściej kieruje się na stację benzynową. Te są więc coraz bardziej opłacalnym biznesem.

Koszt budowy stacji paliw to minimum jeden, a często kilka milionów złotych. Można oczywiście nieco zaoszczędzić, decydując się na 1-2 skromne dystrybutory i rezygnując z powierzchni sklepowej, ale dziś mało kto się na to decyduje. Jak wynika z raportu amerykańskiego związku Associated Food and Petroleum Dealers, stacje nawet 75 proc. swoich przychodów osiągają ze sprzedaży alkoholu i papierosów, dań gotowych czy gadżetów do samochodu.
Na łamach portalu Money.pl Grzegorz Maziak, ekspert rynku paliw e-Petrol wyjaśnia, że wbrew pozorom na kilkudziesięciolitrowym zbiorniku paliwa stacje zarabiają najwyżej kilkanaście złotych. To w gastronomii czy handlu tkwi największy zarobek.

SPRZEDAŻ STALE ROŚNIE

Nic dziwnego, że stacje coraz częściej przypominają sklepy spożywcze, a nawet supermarkety. Można w nich grać w Lotto, doładować telefon, zjeść, napić się kawy i kupić gazetę. To szczególnie istotne teraz, po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Wśród nielicznych wyjątków, których on nie obejmuje, znalazły się właśnie stacje paliw. – Wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z pewnością przełożyło się na wzrost liczby klientów na stacjach, natomiast co do zasady nowe przepisy nie przyniosły rewolucyjnej zmiany. Nie zmienia to faktu, że sprzedaż rośnie. Klienci potrzebują miejsca, w którym zrobią nieplanowane zakupy o każdej porze – wyjaśnia Mirosław Caputa, Dyrektor ds. Sprzedaży i Operacyjny w Circle K Polska.

Podobnie jest na stacjach Shell, gdzie w ramach franczyzy działa 40 placówek. – Od momentu wprowadzenia ustawy na wybranych stacjach Shell odnotowaliśmy zwiększony ruch. Ma to miejsce szczególnie w punktach, gdzie klienci dotychczas częściej sięgali po produkty pierwszej potrzeb. Jednak wciąż jest za wcześnie, aby mówić o stałej tendencji czy trendzie – mówi Anna Papka, rzeczniczka Shell. Dodaje jednak, że sprzedaż produktów pozapaliwowych i tak od jakiegoś czasu stale rosła, więc jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy zakaz handlu w niedzielę był tu kluczowym czynnikiem.

NA STACJĘ PO SZYNKĘ

Bardziej opłacalne stało się też założenie sklepu przylegającego do stacji. Od kilku lat przy stacjach Lukoil otwiera je m.in. Carrefour Express, a w marcu 2018 roku ruszył pierwszy... mięsny na stacji paliw Lotos. Sklep marki Bohun działa w Szczecinie i testuje, czy takie rozwiązanie się przyjmie. Do myślenia daje ruch sieci Orlen, która po początkowej współpracy z Tesco i Delikatesami Centrum, szybko zaczęła rozwijać własne sklepy na stacjach pod marką O!shop. Otwarcie sklepu to wydatek o wiele mniejszy niż uruchomienie samej stacji, bo to dystrybutory i niezbędna infrastruktura paliwowa pochłaniają najwięcej pieniędzy.

STACJE PRZYSZŁOŚCI

Jak widać nie jest prawdą, że handel na stacji paliw to prosty biznes, w którym wszystko już było. Branża wciąż się zmienia. Same budynki stacji robią coraz większe wrażenie i nie da się ich porównać z tymi, jakie znamy z polskich poboczy z lat 90. Od siedmiu lat Orlen rozwija koncept Meeting Point Stop Cafe, czyli miejsca, gdzie można spotkać się z kontrahentem czy popracować na laptopie, czekając na mycie auta. Pierwszy punkt tego typu to nowoczesny projekt architekta Janusza Kaniewskiego. Wcześniej tworzył on realizacje m.in. dla Ferrari. Z kolei w ciągu najbliższych lat Shell ma otworzyć w Warszawie najnowocześniejszą stację paliw świata, która w 2016 roku znalazła się w finale konkursu na najlepszy budynek na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Projekt Macieja Jakuba Zawadzkiego skupiał się na potrzebach kierowców przyszłości, którzy głównie mają kierować elektrycznymi pojazdami.  Jak widać, oblicze stacji benzynowych stale się zmienia i nie można narzekać w tym biznesie na nudę.

Nie wiesz która franczyza będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Zobacz nasz katalog franczyz i wybór stanie się prosty.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design