Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ogłosił nadzór nad cenami wybranych artykułów żywnościowych w związku z obniżką VAT z 5% do 0%, która jest częścią Tarczy Antyinflacyjnej. Monitorowanie cen, współprowadzone z Inspekcją Handlową, ma na celu identyfikację ewentualnych negatywnych praktyk sprzedawców.
Eksperci Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów Aquila zwracają uwagę, że sankcje wobec przedsiębiorców mogą nie mieć wystarczających podstaw prawnych. Zauważają, że obniżka VAT nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na ceny. Małgorzata Miś, prezes stowarzyszenia, podkreśla brak przepisów umożliwiających wprowadzenie cen maksymalnych, które byłyby jedyną prawnie dopuszczalną metodą ograniczenia cen.
Eksperci podnoszą kwestię „zjadania” obniżki VAT przez rosnącą inflację. Wzrost cen żywności w grudniu 2021 roku, jak podaje GUS, pokazuje, że obniżka VAT może nie być wystarczająca, by zrekompensować szybki wzrost cen dla konsumentów.
W obecnych warunkach, bez wprowadzenia cen maksymalnych, konsumenci odgrywają kluczową rolę w kontroli rynku. Świadome wybory konsumentów, oparte na porównywaniu cen, mogą wpływać na działania przedsiębiorców w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej.
Aktualne działania UOKiK, mające na celu monitorowanie cen w odpowiedzi na obniżkę VAT, napotykają na wyzwania prawne i ekonomiczne. Wysoka inflacja i brak regulacji dotyczących cen maksymalnych sprawiają, że rola konsumentów w regulowaniu rynku jest bardziej znacząca niż kiedykolwiek.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji