Banki zamykają oddziały, tysiące bankowców traci pracę

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Pandemiczny 2020 roku nie był łaskawy dla sektora bankowego. Banki nie tylko wypracowały gorsze wyniki, ale zmniejszyły skalę działania. W ubiegłym roku zamknięto 1375 placówek i ograniczono zatrudnienie o 7,9 tys. etatów – wynika z analizy Bankier.pl.

Z ulic polskich miast znikają kolejne placówki bankowe. W ciągu ubiegłego roku banki zlikwidowały 1375 punktów obsługi klientów. Zatrudnienie spadło do poziomu 149 tys. osób, czyli było niższe o 7,9 tys. etatów niż w grudniu. Ostatnie lata przyniosły prawdziwy exodus bankowców – w ciągu minionej dekady z pracą w bankowości pożegnało się już 30 tys. osób. Dziś więcej bankowców pracuje w centralach banków niż w sieci oddziałów.

„Banki likwidują placówki, bo zmieniają się preferencje klientów. Coraz więcej osób korzysta z elektronicznych kanałów obsługi” – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl. „Jak wynika z danych serwisu PRNews.pl, z bankowości mobilnej korzysta dziś 16,7 mln osób. To klienci, którzy nie potrzebują już odwiedzać placówek, bo większość operacji wykonują samodzielnie – w swoim telefonie. Innym czynnikiem, który ma niebagatelny wpływ na optymalizację sieci sprzedaży jest konsolidacja sektora bankowego. Banki się łączą, likwidowane są mniejsze marki, a duże podmioty bez skrupułów likwidują placówki w dublujących się lokalizacjach” - dodaje.

Z danych, które zebrał serwis PRNews.pl wynika, że banki o profilu uniwersalnym (nie licząc bankowości spółdzielczej) zamknęły w ubiegłym roku 622 oddziały własne. Dane te nie obejmują franczyzy i innych punktów obsługi klienta. Najwięcej oddziałów zamknął w ubiegłym roku Bank Millennium – 125 punktów. Niewiele mniej, bo aż 111 zlikwidował największy bank na rynku – PKO BP. W Banku Pekao sieć zmniejszyła się o 81 oddziałów, a w BNP Paribas o 72 placówki.

Topniejąca liczba placówek powoduje spadek zatrudnienia w bankowości. Niemal wszystkie banki w ubiegłym roku zmniejszyły liczbę zatrudnionych. A to jeszcze nie koniec redukcji etatów – zwolnienia grupowe prowadzą Santander Bank Polska i  Bank Pekao.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram