Groomer – kto to taki?

Data dodania: 14 stycznia 2021

Określenie groomer pochodzi od angielskiego czasownika to groom, czyli „pielęgnować”. Zawód ten znany jest w wielu krajach świata.

Groomer, czyli fryzjer zwierząt to nowy zawód, który dopiero zyskuje popularność. Profesja charakteryzuje się tym, że osoba będąca groomerem może założyć swój zakład, dojeżdżać na życzenie do klienta lub pracować w zakładzie weterynaryjnym. Coraz więcej osób decyduje się udać z pupilem do salonu groomerskiego, aby odbyć zabieg strzyżenia i trymowania, a także pielęgnacji łap, oczu i uszu. Miłośnicy zwierząt zdecydowanie wolą umówić się na wizytę w salonie groomerskim w celu usunięcia pcheł i kleszczy niż czekać w kolejkach do weterynarza.

Groomer zapowiada się na przyszłościowy zawód. Aby być psim fryzjerem nie trzeba studiować, wystarczy ukończyć kurs groomingu. Jego ceny wahają się do 3 tys. zł. do nawet 5 tys. zł. w zależności od zaawansowania. Po zakończeniu kursu uzyskuje się tytuł zawodowego fryzjera zwierząt.

ILE KOSZTUJE OTWARCIE SALONU DLA ZWIERZAKÓW?

Koszty założenia salonu groomerskiego nie należą do najniższych. Należy wziąć pod uwagę wynajęcie lokalu – najlepiej, aby znajdował się on w centrum miasta lub innej lokalizacji o dobrym połączeniu komunikacyjnym. Niestety, takie lokale są najdroższe zarówno, jeśli chodzi o kupno jak i wynajem. Poza tym dobrze byłoby, aby w miejscu, gdzie znajduje się salon groomerski był szyld z logiem marki. Nazwa firmy to kolejna kluczowa kwestia. Musi być oryginalna – żaden inny salon nie może się nią posługiwać, a zarazem związana z działalnością groomerską. Aby biznes się rozwijał należy zadbać o kwestie marketingowe i promocję salonu w mediach społecznościowych.

Podstawowym elementem zakładania biznesu groomerskiego jest kupno akcesoriów. Poza kosmetykami należy zakupić wannę i stół groomerski, maszynkę zwykłą i wykończeniową, nożyczki, suszarki, trymery, a także szczotki i grzebienie oraz przyrządy do sterylizacji. Zakup sprzętu to największy wydatek w tej inwestycji, który może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na przystosowanie lokalu i kupno odpowiednich narzędzi do pielęgnacji zwierząt przeznaczyć należy około 35 tysięcy złotych. Czy mimo wysokich nakładów finansowych nadal warto inwestować w ten biznes Kiedy się zwróci Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z biznesem groomerskim udzieliła groomerka Karolina Dyb, założycielka Salonu Amigo.

DLACZEGO ZDECYDOWAŁA SIĘ PANI UTWORZYĆ BIZNES ZWIĄZANY ZE STRZYŻENIEM PSÓW?

Decyzję o otwarciu salonu pielęgnacji zwierząt (w tym także kotów i królików) podjęłam z kilku powodów. Po pierwsze od zawsze wiedziałam, że chcę prowadzić własną działalność i decydować o swoim sposobie i czasie pracy, po drugie marzyłam o zajęciu kreatywnym i ciekawym, niosącym możliwości rozwoju i mogącym stać się moją pasją. Po trzecie po prostu kocham zwierzęta i ich różnorodność, różnice charakterów i codzienne wyzwania z tym związane. Zawód groomera wymaga dużych pokładów miłości do zwierząt, cierpliwości i empatii, a dodatkowo pozwala mi wykorzystać moje artystyczne predyspozycje. Jeśli ktoś lubi rysować, rzeźbić, ma manualne zdolności, to w tej pracy jest to bardzo przydatne i z pewnością ułatwia start. Udział w pierwszym szkoleniu groomerskim utwierdził mnie w przekonaniu, że był to strzał w dziesiątkę.

OSTATNIO POPULARNE SĄ FURGONETKI, KTÓRYCH WNĘTRZE ZOSTAŁO WYPOSAŻONE W SALON PIELĘGNACJI DLA ZWIERZĄT. TAM GROOMER WYKONUJE M.IN. STRZYŻENIE.

Myślę, że furgonetki to ciekawy pomysł na prowadzenie działalności groomerskiej, aczkolwiek jestem zwolenniczką salonów stacjonarnych. Uważam, że lokal w porównaniu do furgonetki jest dużo bardziej profesjonalnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Niewielka przestrzeń furgonetki zmusza do ograniczenia ilości sprzętów i kosmetyków, co może przełożyć się na niższy standard świadczonych usług. Na pewno mobilni groomerzy także znajdują swoją klientelę, jednak mając za sobą różne doświadczenia wiem, jakie dodatkowe możliwości daje większa przestrzeń. Mobilni fryzjerzy muszą liczyć się z niedogodnościami związanymi z ruchem drogowym i straconym czasem na dojazdy do klientów.

JAKI BYŁ KOSZT ZAŁOŻENIA TAKIEGO BIZNESU?

Na przystosowanie i pełne wyposażenie salonu przed rozpoczęciem działalności przeznaczyłam około 35 tysięcy złotych. Największym wydatkiem okazało się kupno profesjonalnego sprzętu takiego jak wanna, duży stół elektryczny, maszynki oraz mocna suszarka, których łączny koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do rozpoczęcia pracy groomera niezbędne są też wymienne ostrza do maszynki o różnej długości cięcia (120-150 zł szt.), co najmniej kilka par nożyczek (od 250 zł szt.), trymery, szczotki i inne narzędzia, a także rozmaite kosmetyki, sterylizator i środki do dezynfekcji.

CZY LOKAL POD USŁUGI JEST PANI WŁASNOŚCIĄ CZY GO PANI WYNAJMUJE?

Przez ostatnie 3 lata prowadziłam działalność w wynajmowanym lokalu.

ZATEM TĘ STAWKĘ NALEŻAŁOBY DOLICZYĆ DO KOSZTÓW TWORZENIA TEGO BIZNESU.

Właśnie chcąc móc dalej się rozwijać podjęłam jakiś czas temu decyzję o zakupie własnej nieruchomości i po długich poszukiwaniach znalazłam miejsce spełniające moje oczekiwania. Ze względu na duże grono stałych klientów najważniejszym aspektem poszukiwań było położenie obiektu jak najbliżej dotychczasowej lokalizacji Amigo. Rozpoczynając działalność trzeba liczyć się z wysokimi kosztami najmu lokali usługowych, a także uwzględnić dość duże miesięczne zużycie wody i prądu.

JAKIE USŁUGI OFERUJE AMIGO JAKIE SĄ ICH CENY?

Najczęściej wykonywana w Amigo usługa to strzyżenie psów połączone z kąpielą, a także dodatkowymi zabiegami, takimi jak skracanie pazurków i czyszczenie uszu. Cena takiego pakietu zależy m.in. od wielkości psa i typu oraz stanu jego sierści. Przykładowo pełna pielęgnacja małego pieska (np. maltańczyka) kosztuje od 100 do 130 zł, jeśli chodzi o większe psy, stawki zaczynają się od 120 zł. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również usługa strzyżenia i pielęgnacji królików oraz kotów.

CZY UWAŻA PANI, ŻE OTWORZENIE TAKIEGO BIZNESU JEST OPŁACALNE?

Tak, uważam że podobnie jak każdy biznes i ten może być opłacalny, o ile włożymy w jego budowanie odpowiednio dużo pracy, zaangażowania, a przede wszystkim cierpliwości i serca do zwierząt. Myślę, że do wykonywania tego zawodu potrzebne są odpowiednie predyspozycje, a kierowanie się wyłącznie chęcią zysku w prowadzeniu salonu pielęgnacji zwierząt nie ma większego sensu.

CZY ZDRADZI NAM PANI, ILE WYNOSI MIESIĘCZNA PENSJA Z PRACY GROOMERA

Ciężko ustalić średnią pensję groomera, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak miejsce prowadzenia działalności (w miastach ceny strzyżenia psów często różnią się od cen obowiązujących na wsiach) renoma salonu oraz czas, jaki w ciągu dnia gotowy jest poświęcić na pracę. Na wysokość zarobków groomera bardzo znaczący wpływ ma też jego doświadczenie, staż pracy i zdobyte kwalifikacje. Zachowując odpowiedni balans pomiędzy rzetelną pracą i życiem prywatnym, z zarobków groomera na pewno można żyć na satysfakcjonującym poziomie, a także pozwolić sobie na zgromadzenie pewnych oszczędności.

A ZATEM, JAK DŁUGO TRZEBA CZEKAĆ NA ZWROT TEJ INWESTYCJI?

Na to ostatnie pytanie trudno konkretnie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od tego jak dużo pracujemy, czy mamy wielu klientów, jak się reklamujemy, jakie mamy umiejętności, jakie ponosimy koszty (np. za wynajem lokalu, dodatkowe szkolenia). Może być rok, a nawet 3 lata.

JAK ZAMIERZA PANI ROZWIJAĆ SWÓJ BIZNES?

W najbliższym czasie planuję remont i organizacje miejsca pracy w nowym lokalu, a wiosną będziemy pracować nad nową stroną internetową i nową identyfikacją wizualną. Zamierzam też dalej podnosić kwalifikacje przez udział w kolejnych kursach i warsztatach. W niedalekiej przyszłości chciałabym zatrudnić osobę, która byłaby odpowiedzialna za dbanie o firmowe media spłecznościowe, ponieważ osobiście nie lubię zajmować się marketingiem, kreowaniem wizerunku w Internecie itp. W najbliższym czasie w planach mam też rozpoczęcie współpracy z nowo powstałą fundacją „Czarny pies i biały kot” której celem jest pociąganie do odpowiedzialności sprawców okrucieństw wobec zwierząt.

Emilia Jałbrzykowska

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design