Sieć Piotr i Paweł ma nowego właściciela i zmieni nazwę

Data dodania: 7 czerwca 2019
Kategoria:
Foto: Sieć Piotr i Paweł ma nowego właściciela

Pochodząca z RPA firma Spar Group zawarła z funduszami należącymi do TFI Capital Partners umowę zakupów udziałów w sieci supermarketów Piotr i Paweł.

Nie podano kwoty transakcji, ani liczby przejmowanych udziałów. Szczegóły transakcji zostaną przedstawione po uzyskaniu wymaganych prawem zgód - podano w komunikacie. Wiadomo jednak, że formalnie większościowe udziały w spółce Piotr i Paweł przejąć ma spółka zależna Spar Group z RPA, która nazywa się Wasz Sklep Spar. Po przejęciu sieci około 70 sklepów Piotr i Paweł chce ona zamienić szyld na Spar i dalej rozwijać sieć pod tą marką.

Umowa została zawarta po ponad miesiącu od podpisania listu intencyjnego w sprawie nabycia Piotra i Pawła przez Spar Group.

- Zawarta transakcja to ukoronowanie procesu restrukturyzacji sieci Piotr i Paweł - powiedział Marek Miętka, prezes sieci Piotr i Paweł, cytowany w komunikacie. – Pozyskanie doświadczonego i międzynarodowego inwestora, jakim jest globalna sieć Spar to zasoby, wiedza oraz doświadczenie jakie wnosi do Piotra i Pawła ta transakcja. To przede wszystkim poszerzenie oferty dla klientów, stworzenie nowych możliwości współpracy dla dostawców i miejsc pracy dla pracowników – dodaje Miętka.

- Jesteśmy dumni, że to właśnie polska sieć z tradycjami stanie się częścią globalnej sieci Spar - dodał Rob Philipson, który odpowiada w Spar Group za polski rynek.

Spar to największa dobrowolna organizacja handlowa na świecie, zrzeszająca niezależnych detalistów i hurtowników. Sama sieć Spar powstała na początku lat 30. XX wieku w Holandii i tam mieści jej centrala działająca jako Spar International. Obecnie pod tym szyldem działa ponad 12,5 tys. sklepów w ponad 40 krajach świata.

Spółka Spar Group Ltd. jest notowana na giełdzie w Johannesburgu. W latach 60-tych zeszłego wieku została master franczyzobiorcą Spara w RPA. Obecnie Spar Group działa również w innych krajach afrykańskich, a także w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii i Szwajcarii.

Jeszcze do niedawna master franczyzobiorcą Spara w Polsce była (a może nadal jest) spółka Spar Polska wchodząca w skład Grupy Bać-Pol. Spar International uważa, że w lutym tego roku skutecznie wypowiedział jej umowę master franczyzy a następnie zawarł analogiczną umowę ze Spar Group. Spar Polska twierdzi jednak, że nie doszło do skutecznego rozwiązania umowy master franczyzy. Spór zostanie rozstrzygnięty przez sądy.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design