Sąd Najwyższy zadecydował w sprawie omijania zakazu handlu w niedziele

Data dodania: 31 października 2023

W obliczu kontrowersyjnego zakazu handlu w niedziele, wprowadzonego w 2018 roku, Sąd Najwyższy zajął się trzema kasacjami dotyczącymi przypadków jego omijania przez właścicieli sklepów. Wszystkie te przypadki dotyczyły prób wykorzystania luk w ustawie, poprzez organizowanie w sklepach prowizorycznych czytelni czy wypożyczalni sprzętu sportowego.

Do tej pory sądy niższej instancji często wydawały wyroki uniewinniające, lecz Sąd Najwyższy, po kasacjach wniesionych przez Głównego Inspektora Pracy na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, zajął się tymi sprawami.

Wszystkie trzy rozpatrywane przypadki pochodziły z Sądu Okręgowego w Tarnowie. Pierwszy z rozpatrywanych wyroków, który zapadł 13 września 2023 roku, odnosił się do wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie z 30 grudnia 2022 roku. W tej konkretnej sprawie chodziło o sklep głównie oferujący alkohol, który usiłował skorzystać z wyjątku określonego w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, urządzając wypożyczalnię sprzętu sportowego. Sąd Najwyższy przyznał rację kasacji, podzielając interpretację Państwowej Inspekcji Pracy oraz Prokuratora Generalnego, co do zastosowania wspomnianego przepisu prawnego.

Drugie rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego miało miejsce 20 września 2023 roku i dotyczyło wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie z 16 września 2022 roku. W tej sytuacji Sąd Najwyższy przypomniał, że korzystanie z wyjątku przewidzianego w ustawie jest możliwe wyłącznie, gdy placówka handlowa znajduje się w zakładzie działającym w obszarze kultury, sportu, edukacji, turystyki lub rekreacji. W tej sytuacji stwierdzono, że zorganizowanie wypożyczalni sprzętu sportowego na terenie sklepu nie spełnia tego kryterium.

Trzeci przypadek z 18 października 2023 roku dotyczył franczyzowej sieci wielkopowierzchniowej, która zorganizowała w sklepie czytelnię i bibliotekę. Sąd Najwyższy również w tym przypadku podtrzymał zasadność kasacji, wskazując, że placówka handlowa musi być zlokalizowana w zakładzie będącym główną jednostką działalności kulturowej, sportowej czy edukacyjnej, a nie na odwrót.

Te wyroki Sądu Najwyższego rzucają nowe światło na interpretację i zastosowanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, pokazując, że próby omijania jej przez właścicieli sklepów będą skrupulatnie analizowane i oceniane przez sądy.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram