Kobiece zawody przyszłości

Data dodania: 6 lutego 2017
Foto: freeimages.com

Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi. Jednak najlepiej, żeby to była dobra praca. A żeby taką znaleźć, potrzebny jest dobry zawód. W jakich kierunkach warto się kształcić? Oto lista zawodów, które będą najbardziej pożądane na rynku pracy w najbliższej przyszłości.

Analiza rynku pracy w Polsce pokazuje istotne różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Mamy niższy współczynnik aktywności zawodowej kobiet, niższy wskaźnik zatrudnienia, wyższy poziom bezrobocia wśród kobiet i brak równości w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Powodem tego jest szereg barier i przeszkód, z którymi muszą się mierzyć kobiety w Polsce. Pełnienie podwójnej roli - aktywnych zawodowo matek lub opiekunek to tylko jedna z nich.

Wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy będzie też mieć działający od kwietnia br. rządowy Program Rodzina 500 Plus. Może on wpłynąć na decyzję pozostania w domu. Choć dotyczy to w głównej mierze kobiet zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych, a nie menadżerów czy specjalistów, to - zdaniem ekspertów firmy Work Service - biorąc pod uwagę wysokość płac w Polsce, wiele osób objętych dofinansowaniem może zrezygnować z pracy zawodowej. Naszą listę perspektywicznych zawodów kierujemy do pań, które nie chcą złożyć broni w walce o dobre miejsce pracy - zarówno tych, które dopiero rozpoczną naukę, jak i myślących o dokształcaniu.

TRENERKA PERSONALNA, DIETETYK, PSYCHOLOG

Trendy promujące aktywny tryb życia sprawiły, że dużą popularnością cieszą się kluby fitness. Jednak Polakom dbającym o kondycję i zdrowy styl życia, nie wystarczy już zwykły karnet na siłownię. Chcą być wyjątkowo traktowani. Szukają trenera personalnego, który będzie wyróżniał się profesjonalizmem i szeroką wiedzą o funkcjonowaniu ciała. Chcą mieć trenera, dietetyka, i fizjoterapeutę, a nierzadko też psychologa w jednej osobie.

Odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie pracy gwarantują trenerowi osobistemu zarobki na poziomie około 100 zł za trening, choć stawki za poradę zaczynają się już od 50 zł i wraz z renomą specjalisty rosną. Perspektywy rozwoju zawodu trenera osobistego są imponujące. W krajach, gdzie tradycja tego zawodu sięga kilkudziesięciu lat, tak jak np. w Stanach Zjednoczonych jeden trener przypada na około 1200 mieszkańców. W Polsce z porad trenerów osobistych i z fitness klubów będzie korzystać również coraz więcej osób. Popyt na usługi fitness generować będzie rosnąca zamożność naszego społeczeństwa.

Polacy już teraz skłonni są przeznaczać dodatkowe kwoty z domowych budżetów na to, by być sprawnym i pięknym. Z tych samych powodów rośnie też świadomość na temat zdrowego odżywiania. Popularne stają się wizyty u dietetyków, podczas których nie tylko układa się indywidualny plan żywieniowy, ale kontroluje się cały przebieg kuracji. Popyt na usługi profesjonalnych poradni dietetycznych będzie rósł, co potwierdzają dane Instytutu Żywności i Żywienia. Według analiz ekspertów już co drugi Polak cierpi na nadwagę, a problem ten pogłębia wciąż za mała aktywność fizyczna.

SZEROKO ROZUMIANA OPIEKA ZDROWOTNA

Postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw spowodował zwiększenie zapotrzebowania na świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dodatkowo, obecne w pełni produkcyjne pokolenie wyżu demograficznego w przyszłości również będzie potrzebować usług stomatologicznych, protetycznych, geriatrów, okulistów, fizjoterapeutów i pielęgniarek. Jest to branża, w której można się spodziewać pojawienia się nowych zawodów. Tak jak w przypadku opiekuna medycznego, który kilka lat temu został objęty klasyfikacją zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.

Opiekun medyczny w sposób profesjonalny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej zaspokoić jej podstawowe potrzeby życiowe oraz potrzeby psycho-społeczne. To zawód zaufania publicznego, dlatego niezbędne są określone kompetencje personalne i społeczne do jego wykonywania, m.in.: zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy w zespole oraz empatia, tak ważna w kontakcie z drugim człowiekiem.

SPECJALIŚCI OD ZDROWIA I OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI

Amerykańskie Bureau of Labor Statistics, które przygotowało obszerny raport na temat zawodów przyszłości prognozuje, że sporo pracy będzie dla lekarzy weterynarii. Mimo że badanie dotyczy rynku amerykańskiego, jest nad czym się zastanowić. Liczba zwierząt domowych w Polsce rośnie. Ma je prawie połowa Polaków. Najczęściej posiadanym zwierzęciem jest pies. Mniej niż połowa wielbicieli zwierząt wybiera kota.

Niemal jednogłośnie zgadzamy się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka oraz, że posiadanie zwierzaka wymaga odpowiedzialności. Jak zachoruje trzeba leczyć i ogólnie dbać o jego komfort życiowy. W związku z tym rośnie rynek usług, produktów, akcesoriów dla zwierząt i opieki nad nimi. Pomysłem na biznes w tej branży może być otwarcie własnego sklepu zoologicznego, gabinetu weterynaryjnego czy świadczenie usług fryzjerskich dla psów i sprzedaż produktów dla utrzymania higieny zwierząt domowych. Skala tego rynku jest duża. Weterynarze i cały sektor usług adresowanych do właścicieli pupili w przyszłości nie będą narzekać na brak klientów.

TECHNOLOGIE INNOWACYJNE

„Z czym się kojarzy informatyk?” - zadano pytanie na jednym z forów internetowych. Wśród pierwszych odpowiedzi znalazły się te: „Komputer, szyfrowanie, nauczyciel, haker, procesor, dysk twardy” oraz „Chudy facet w cienkiej bluzce w paski. Wysoki.” I ani jednej wzmianki o tym, że może kojarzyć się z kobietą. Czy branża IT to zamknięty świat dla pań? Nie. Około 60% analityków w polskim sektorze IT to kobiety, a wśród testerów i menedżerów projektów panie stanowią prawie połowę zatrudnionych – wynika z danych Diverse Consulting Group. Choć branża IT wciąż zdominowana jest przez mężczyzn, coraz więcej kobiet decyduje się na związanie z nią życia zawodowego. Słusznie, bo obfituje w zawody przyszłości.

Obecnie najpopularniejsze stanowiska obsadzone przez kobiety to: analityk biznesowy, specjalista ds. testów i menedżer projektu. Mężczyźni zdecydowanie dominują na stanowiskach technicznych – stanowią 89% programistów, 91% architektów/projektantów czy 76% konsultantów wdrożeniowych. Jednak w przyszłości to się zmieni. Nieliczna reprezentacja kobiet na stanowiskach technicznych wynika głównie z braku technicznego wykształcenia, jednak z każdym kolejnym rokiem akademickim coraz więcej młodych dziewczyn w Polsce decyduje się na studiowanie tych kierunków.

Zresztą silny nacisk na zachęcanie kobiet do pracy w sektorze IT kładzie Komisja Europejska, która wskazuje, że PKB Unii Europejskiej zwiększyłoby się o 9 mld euro rocznie, gdyby kobiety w tej branży były reprezentowane tak licznie, jak mężczyźni. Obecnie kobiety coraz chętniej zatrudniają się w sektorze nowoczesnych technologii, jednak wybierają stanowiska związane głównie ze współpracą z ludźmi, tworzeniem analiz i rozwiązywaniem problemów, zarządzaniem czy dbaniem o rozwój innych.

KOBIECE RZĄDY

Rola kobiet w rządzeniu państwem zmieniała się na przestrzeni wieków. Choć stanowiły zdecydowaną mniejszość w polityce, zaznaczyły w niej swoją obecność już od czasów starożytnych. Niemal w każdej epoce historycznej można znaleźć przykłady kobiet stojących na czele państw. Do tych najbardziej znanych, stanowiących symbole kobiecych rządów, można zaliczyć: Kleopatrę, Elżbietę I, Marię Teresę, Katarzynę II, Wiktorię, a w Polsce: królową Jadwigę oraz Annę Jagiellonkę. Obecnie charyzmatycznych polityków- kobiet jest wiele.

Wystarczy wspomnieć o jednej z najbardziej wpływowychkobiet świata - Angeli Merkel. Sprawuje ona funkcje przewodniczącej Unii Chrześcijańsko Zachodniej oraz kanclerz Niemiec. Kolejna znana na całym świecie polityk to Hillary Clinton. Choć kobiety w Polsce mają nadal za małą reprezentację w życiu politycznym, coraz częściej słyszymy o ich dokonaniach w tej dziedzinie. Zachęca to kolejne przedstawicielki płci pięknej do złamania stereotypów i wejścia do tak zwanej wielkiej gry. W ostatnich latach urząd premiera w Polsce sprawują kobiety.

Prezydentem stolicy jest również kobieta. Wśród europejskich komisarzy także nie brakuje kobiecych nazwisk. Poza europejską granicą kobiety zdobywają ważne, polityczne stanowiska. To m.in. Dilma Vana Rousseff, która jako pierwsza kobieta na tym stanowisku do maja tego roku była prezydentem Brazylii, a obecnym prezydentem Liberii jest Ellen Johnson-Sirleaf. Powyższe przykłady świadczą o tym, że bycie politykiem – to nie tylko misja, ale zawód, który z powodzeniem wykonują kobiety, niejednokrotnie udowadniając, że mają więcej charyzmy niż mężczyźni.

NAUCZYCIELE KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

I na koniec naszego zestawienia ciekawe dane Uniwersytetu Łódzkiego i Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych na temat branż, w których będzie najwięcej ofert pracy w 2020 roku. Do tego czasu pracę znajdzie m.in. 8 tys. nowych nauczycieli przedmiotów zawodowych - artystycznych, ekonomicznych, medycznych, technicznych i innych dziedzin. Dla porównania, sześć lat temu w tej grupie zawodowej pracowało 21 tys. wykładowców. W 2020 roku ta liczba zwiększy się o 37,5% do 29,1 tys.

Niezależnie od wybranego kierunku kształcenia i konkretnych umiejętności zawodowych na rynku pracy liczą się też dodatkowe umiejętności, tzw. umiejętności uniwersalne. Wśród najważniejszych są: znajomość języków obcych, umiejętności interpersonalne, umiejętność szybkiego uczenia się nowych rzeczy oraz radzenia sobie ze stresem i łatwego przystosowywania się do zmian.

Dla kobiet ważna jest też umiejętność autoprezentacji, która pomaga w uzyskaniu mocnej pozycji w zawodach zdominowanych przez mężczyzn. Jak pokazują badania praca zawodowa kobiet ma też znaczący wpływ na dzieci – szczególnie na dziewczynki, które dzięki aktywnej zawodowo mamie mają większe szanse na odniesienie sukcesu w biznesie w przyszłości.

Irina Nowochatko-Kowalczyk

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Antygen.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design