Z mafią nie ma żartów

Data dodania: 19 marca 2018
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Nazwa franczyzowej sieci pizzerii „Mafia zasiada do stołu” nie może być uznana za markę w Unii Europejskiej, bo godzi w zasady porządku publicznego. 

Jak donosi PAP, sprawa była rozpatrywana przez Trybunał Unii Europejskiej w Strasburgu po interwencji rządu Włoch, który w 2015 r. sprzeciwił się zarejestrowaniu marki pod nazwą „La Mafia se sienta a la mesa” w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Zdaniem włoskich władz, używanie tego rodzaju nazwy w przestrzeni publicznej przyczynia się do „propagowania i trywializacji” zjawiska zorganizowanej przestępczości i „godzi w zasady porządku publicznego i dobre obyczaje”.

O co dokładnie chodziło?

Hiszpańska firma La Honorable Hermandad, właściciel franczyzy La Mafia zwróciła się do urzędu o rejestrację znaku handlowego „La Mafia se sienta a la mesa”, którego logo nawiązuje do plakatu filmu „Ojciec chrzestny”. Po interwencji włoskich władz złożyła odwołanie, które zostało odrzucone.

Izba odwoławcza Trybunału wyjaśniła, że „sprzeczność z porządkiem publicznym zakwestionowanego znaku towarowego należy oceniać w świetle sposobu postrzegania przez właściwy krąg odbiorców znajdujący się na terytorium Unii Europejskiej lub na części tego terytorium”. Zastrzegła przy tym, że rejestrację znaku należy unieważnić, jeśli podstawa unieważnienia istnieje choćby w części Unii.

W swoim orzeczeniu Trybunał przypomina, że walka z przestępczością zorganizowaną jest ważnym celem instytucji Unii. Sędziowie zaznaczyli też, że na orzeczenie nie może mieć wpływu okoliczność, iż element słowny „mafia” jest często używany w literaturze i w kinie, ani to, że inne unijne znaki towarowe zawierające ten sam element zostały wcześniej zarejestrowane przez EUIPO.

Hiszpańska sieć pizzerii nie jest jedyną firmą, która w nazwie marki nawiązuje do tematów mafijnych. Mamy przykłady z własnego podwórka. W Polsce z powodzeniem działa franczyzowa sieć sklepów monopolowych pod marką Al. Capone – Specjaliści od Alkoholu. W nazwie zostało użyte imię słynnego amerykańskiego gangstera pochodzenia włoskiego. Imię najbardziej rozpoznawalnej postaci w historii światowego gangsterstwa znajdziemy też w nazwach niektórych lokali restauracyjnych działających w naszym kraju.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design