Toys „R” Us rozpoczyna restrukturyzację

Data dodania: 19 września 2017
Kategoria:
Foto: Toys „R” Us

Właściciel amerykańskiej sieci sklepów z zabawkami Toys "R" Us, która jest obecna również w Polsce rozpoczął proces restrukturyzacji finansowej.

Wniosek o upadłość dotyczy tylko spółki amerykańskiej i jak na razie, sklepy funkcjonujące w innych krajach działają bez zmian. Według informacji Reuters, w tym roku wniosek o upadłość w USA złożyło już kiklanaście różnego rodzaju sieci handlowych. Przyczyną jest walka z coraz silniejszym Amazonem, który potrafi klientom zaproponować niższe ceny.

Sieć Toys „R” Us od lat zmagała się z nadmiernym zadłużeniem, a zysk ostatni raz osiągnęła w 2013 roku. W ostatnim raporcie kwartalnym opublikowanym parę miesięcy temu miała 164 mln dolarów straty.

Co to oznacza dla polskiej spółki? W nawiązaniu do publikacji dotyczących kondycji finansowej Toys"R”Us, spółka Toys”R”Us Poland wyjaśnia, iż te doniesienia są mocno przesadzone. Jak podaje firma, w poniedziałek 18 września spółka Toys”R”Us Inc. z siedzibą w Wayne, w USA złożyła do sądu wniosek o objęcie ochroną prawną, wszczynając w ten sposób procesy restrukturyzacji finansowej firmy. Procedura ta dotyczy wyłącznie spółek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i nie ma nic wspólnego z ogłaszaniem bankructwa.

Proces restrukturyzacji ma na celu zwiększenie elastyczności finansowej firmy do celów inwestycji i dalszego rozwoju. W wyniku tego procesu spółka nie planuje zamykać żadnego sklepu, a na swoją działalność operacyjną otrzyma dodatkowe finansowanie o wartości ponad 3,0 mld USD.
„Dla Toys“R”Us nastała nowa era, w której w trwały i skuteczny sposób zamierzamy pozbyć się ciążących nam ograniczeń finansowych -  powiedział Dave Brandon, Prezes i Dyrektor Generalny Toys”R”Us Inc. - Jesteśmy przekonani, że kroki te pozwolą nam zapewnić, że legendarne marki Toys“R”Us i Babies“R”Us przetrwają wiele kolejnych dekad”

„Chcemy z całą mocą pokreślić, że sytuacja Toys”R”Us Poland jest stabilna. Polska spółka nie podlega procedurze ogłoszonej w USA. Pracujemy tak samo, jak do tej pory skupiając się na przygotowaniach do zbliżającego się sezonu gwiazdkowego oraz na zrealizowaniu wyniku, jaki firma założyła sobie na ten rok. Pracujemy również nad długofalową strategią firmy uwzględniającą kolejne otwarcia sklepów stacjonarnych oraz dalszy rozwój sklepu internetowego" – zaznacza z kolei Wojciech Czernek, dyrektor zarządzający Toys”R”Us w Polsce.

W Polsce Toys "R" Us ma 14 sklepów, które są zlokalizowane w centrach handlowych. Amerykański konkurent tej marki – Amazon również jest obecny na naszym rynku. Prowadzi obecnie trzy centra logistyki e-commerce w Polsce, dwa we Wrocławiu i jedno w Poznaniu. Firma prowadzi także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro Amazon Web Services w Warszawie. W czwartym kwartale 2017 r. otworzy nowe centrum logistyki e-commerce w Sosnowcu. Kolejny konkurent amerykańskiej marki to m.in. polska franczyzowa sieć sklepów Toy Planet.

Toys „R” Us to duża sieć sklepów obecna w 36 krajach. Marka rozwija się w formacie franczyzowym. Jej znakiem rozpoznawczym jest duża powierzchnia sklepów sięgająca średnio 2 tys. m². W Polsce jest obecna od 2011 r.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram