Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno

Data dodania: 11 sierpnia 2022
Kategoria:

Raport "Moralność finansowa Polaków" pokazuje, że 91% Polaków uważa oddawanie długów za obowiązek moralny, ale codzienne zachowania finansowe często odbiegają od tej zasady. Ponad połowa Polaków toleruje prace na czarno, aby uniknąć ściągania długów z pensji, czy zakupów bez rachunku, co pozwala na uniknięcie podatku VAT.

Zmieniające się postawy wobec finansów

Badanie zostało przeprowadzone w okresie pandemii COVID-19 i wybuchu wojny w Ukrainie, co wpłynęło na opinie respondentów. Chociaż większość Polaków nadal uznaje, że oddawanie długów to obowiązek moralny, to Indeks Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych (IANZF) wyniósł 45,0 pkt, co oznacza, że blisko połowa akceptuje odstępstwa od norm prawnych lub etycznych w sferze finansów.

Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych, zwraca uwagę na konsekwencje niskiego poziomu etycznych standardów, co może wpływać na ceny produktów i usług oraz stan gospodarki. Podkreśla potrzebę debaty na temat moralności płatniczej.

Demografia i akceptacja nieetycznych zachowań

Młodsi respondenci i mężczyźni częściej akceptują nieetyczne zachowania finansowe. Osoby z kredytami lub pożyczkami, które mają problem ze spłatą, również wykazują większe przyzwolenie na nadużycia w porównaniu do osób regularnie obsługujących swoje zobowiązania.

Największą tolerancję Polacy wykazują wobec unikania podatku VAT przez zakupy bez faktury (55,7%) oraz pracy na czarno (61,4%). Mimo iż niektóre z tych zachowań są regulowane normami karnymi, nie budzą one szczególnego respektu. Marcin Czugan zauważa, że takie postępowanie godzi w ideę patriotyzmu.

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, zwraca uwagę na rozbieżność między deklarowaną moralnością a rzeczywistym zachowaniem Polaków. Łamanie zasad ma negatywne konsekwencje, w tym obecność w rejestrach dłużników, co przypomina o konieczności spłaty długów.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design