Główny Urząd Statystyczny podaje, że w czerwcu 2022 roku bezrobocie w Polsce wyniosło 4,9%, co jest najniższym wynikiem od 32 lat. Spadek bezrobocia jest częściowo efektem zapotrzebowania na pracowników sezonowych.
Mimo niskiego bezrobocia, obserwuje się zmniejszenie liczby ogłoszeń o pracę i słabnącą presję płacową. Firmy spodziewają się recesji, ale nie planują masowych zwolnień.
Wysoka inflacja i podwyżki stóp procentowych wpływają na aktywność gospodarczą, co może mieć konsekwencje dla rynku pracy. W czerwcu inflacja osiągnęła poziom 15,5%. Według Polskiego Forum HR, 50% firm spodziewa się recesji, a tylko 25% planuje zatrudnianie nowych pracowników. Pensje mogą rosnąć w branżach z deficytem pracowników, takich jak IT, inżynieria czy obsługa wysokich technologii.
Krajowa Izba Gospodarcza przewiduje, że stopa bezrobocia może jeszcze spaść do 4,8% w okresie sierpień–październik, a zimą wzrosnąć do 5%. Mimo oczekiwanej recesji, firmy chcą utrzymać swoje stałe zespoły, co powinno zapobiec znaczącemu wzrostowi bezrobocia.
Pensje mogą rosnąć w tych branżach, w których najmocniej odczuwalny jest brak pracowników. – Nadal jest to branża informatyczna, nadal są to inżynierowie, nadal są to specjaliści do obsługi wysokich technologii w przemyśle. Jednocześnie obserwujemy mniejsze zainteresowanie przedsiębiorców zatrudnianiem pracowników w takich branżach jak finanse, ubezpieczenia, a więc prawdopodobnie tam ta presja jest niższa i wzrost zarobków będzie również niższy – ocenia członek zarządu Polskiego Forum HR.
Jak wskazuje raport ManpowerGroup „Niedobór talentów”, siedmiu na dziesięciu pracodawców boryka się z trudnościami w zrekrutowaniu nowych pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Najtrudniej jest znaleźć u kandydatów umiejętności z obszaru IT & analizy danych, logistyki & operacji oraz obsługi klienta.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji