Jak zarobić na vlogowaniu?

Data dodania: 3 grudnia 2020

Istnieje wiele sposobów na zarabianie przez vlogowanie, a każdy youtuber ma własne strategie marketingowe, o których nie zawsze chce głośno mówić. W wywiadzie z Marcinem Malczyńskim udało nam się uzyskać odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące vlogowania i wynagrodzeń.

Marcin Malczyński, założyciel grupy Malczyńscy swój kanał stworzył w 2007 roku i do tej pory jego filmy obejrzano łącznie ponad 401 mln razy, poza tym uzyskał prawie 2 mln subskrypcji. Wraz ze swoją narzeczoną oraz bratem i jego dziewczyną stworzył grupę Malczyńscy, która rozśmiesza widzów do łez, czego dowodem są „Typowe kłamstwa”.

JAK WYGLĄDAŁY POCZĄTKI GRUPY MALCZYŃSCY NA YOUTUBE?

Myślę, że standardowo, nie myśleliśmy o zarobku, raczej o tym, żeby dać upust swojemu poczuciu humoru w internecie, sprawdzić czy kogoś to bawi (poza nami). Zaczęło się od humorystycznych vlogów, potem przerodziło się w skecze.

OD KIEDY ZACZĘLIŚCIE ZARABIAĆ?

Pierwszą złotówkę zarobiliśmy po prawie roku nagrywania na YouTube - były to jakieś bardzo małe pieniądze z wyświetleń. Natomiast rok później zrobiliśmy pierwszą współpracę, która nie była oparta na „barterze”, wiec teoretycznie po prawie dwóch latach zaczęliśmy zarabiać.

CZY PAMIĘTACIE, KTÓRA FIRMA JAKO PIERWSZA ZAPROPONOWAŁA WAM WSPÓŁPRACĘ? NA CZYM MIAŁA ONA POLEGAĆ?

Tak, po prawie dwóch latach KFC zaproponowało nam współpracę przy jednej z kampanii na ich Snapchacie. „Wróżbita Marcin” - bo tak mnie nazwali, brał pytania od widzów i w humorystyczny sposób wróżył odpowiedzi z potraw KFC.

JAKĄ MACIE STRATEGIĘ MARKETINGOWĄ?

Podczas kilku lat tworzenia udało nam się stworzyć naszą dość rozpoznawalną markę, za nasz marketing i kontakt z firmami odpowiada nasza sieć partnerska i manager, oprócz tego firmy odzywają się również bezpośrednio do nas. Mamy określone progi czy tak zwane „widełki" cenowe w przypadku zwykłych kampanii czy różnych „pakietów” usług, ale często dostosowujemy się do klientów.

ILE W CIĄGU MIESIĄCA UDAJE WAM SIĘ ZAROBIĆ NA YOUTUBE?

Jeśli chodzi o zarobki miesięczne to bywa różnie. Na zarobki z YouTube składa się kilka rzeczny: przychody z reklam, przychody ze współpracy/kampanii, przychody z „merchu” (gadżety dla fanów, koszulki, plecaki). W zależności od miesiąca jest to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy brutto.

JAKIE PREFERUJECIE SPOSOBY NA ZARABIANIE PRZEZ VLOGOWANIE?

Głównie współpracę z firmami, jest to najbardziej opłacalny obecnie sposób.

CZY Z VLOGOWANIA DA SIĘ UTRZYMAĆ?

Na początku może być z tym bardzo trudno, przychody z wyświetleń dla małych kanałów są znikome, często tak małe, że ludziom nie opłaca się ich wypłacać, bo po podatku zostanie im kilka złotych. Z czasem, jeśli uda się komuś rozwinąć markę, to myślę, że jak najbardziej tak.

JAKIE MACIE PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ WASZEGO KANAŁU NA YOUTUBE? W JAKI SPOSOB PLANUJECIE GO PROWADZIĆ, ABY ROZWINĄĆ?

Na pewno rozwój, śledzenie trendów ale też kultywowanie naszych tradycyjnych serii. Rozwój innych kanałów za pośrednictwem naszego głównego kanału również jest przewidziany, więcej zdradzić nie mogę.

Dziękuję za rozmowę
Emilia Jałbrzykowska

ILE I W JAKI SPOSOB ZARABIAJĄ YOUTUBERZY?

Zarabianie przez vlogowanie to kwestia bardzo indywidualna. Jak się okazuje w każdym miesiącu może to być zupełnie inna suma. Zależy ona od liczby wyświetleń, ilości subskrypcji, a także od kampanii reklamowych podjętych przez Youtubera.

Według danych z raportu agencji GetHero i portal APYnews:

13 166 zł to średni miesięczny zarobek twórcy z kategorii lifestyle przy średniej liczbie 359 tys. subskrypcji 6625 zł to średni miesięczny zarobek twórcy z kategorii gaming przy średniej liczbie 387 tys. subskrypcji 6500 zł to średni miesięczny zarobek twórcy z kategorii rozrywka przy średniej liczbie 541 tys. subskrypcji 97% twórców YouTuba korzysta z AdSense. Jest to serwis reklamowy od Google, który zamieszcza reklamy tekstowe, bannery lub reklamy wideo we vlogach. Niestety, przychody z AdSense nie są zbyt wysokie. W przypadku niektórych Youtuberów wynoszą one 228 $ za miesiąc. Youtuberzy bardzo często decydują się na jednorazową współpracę z marką. Podczas takich działań ich średni minimalny zarobek wynosi 1475 zł, natomiast średni maksymalny zarobek to 29 287 zł. Najpopularniejszy polski Youtuber Blowek zdradził, że jego zarobki wynoszą od 10 do 20 tys. zł w ciągu miesiąca.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design