Jak wybrać franczyzę dla siebie?

Data dodania: 29 stycznia 2023

Decyzja o związaniu się siecią franczyzową to zobowiązanie na lata. Zanim podpiszemy umowę franczyzy z wybranym franczyzodawcą warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Podpowiadamy jak wybrać franczyzę dla siebie.

Czy franczyza do mnie pasuje?

Związanie swojej drogi zawodowej z siecią franczyzową oznacza konieczność działania w określonych ramach, według zasad wyznaczonych przez franczyzodawcę. Należy się zastanowić czy pasujemy osobowościowo do takiego modelu funkcjonowania. Osoby bardzo kreatywne, mogą mieć trudności z wpasowaniem się w nakreślony plan biznesowej codzienności.

Jaką branżę wybrać?

Częstym błędem jest selekcja ofert franczyzowych wyłącznie przez pryzmat wysokiej rentowności przyszłego przedsięwzięcia. Wielu potencjalnych franczyzobiorców pomija aspekt dostosowania charakteru planowanej aktywności do własnych predyspozycji i osobowości.

Z kim się związać?

Warto wybrać franczyzodawcę, który zbudował już silną, odnoszącą sukcesy markę, poznał i sprawdził dokładnie mechanizmy działania swojego biznesu we własnych placówkach pilotażowych oraz ma zadowolonych franczyzobiorców, z którymi można się spotkać i porozmawiać.

Co wiem o wybranym franczyzodawcy?

Podczas serii spotkań z franczyzodawcą osoba zainteresowana związaniem się umową franczyzy powinna m.in. dowiedzieć się dlaczego zdecydował się on na budowę sieci zamiast otwierać placówki własne oraz jak przygotował się do rozwoju firmy poprzez franczyzę. Warto zapytać kim są członkowie kadry zarządzającej franczyzodawcy i jakie mają doświadczenie.

Co mówią dokumenty?

Należy poprosić franczyzodawcę o udostępnienie dokumentów określających kondycję finansową jego firmy oraz wszelkich danych związanych z funkcjonowaniem już działających placówek. Informacje te przekazywane są przyszłemu franczyzobiorcy po podpisaniu przez niego zobowiązania do zachowania poufności.

Jak wygląda umowa franczyzy?

Ważne jest, aby przyszły franczyzobiorca bardzo dokładnie zapoznał się z dokumentami tworzącymi pakiet franczyzowy, a w szczególności z projektem umowy franczyzy. Jej zrozumienie często wymaga konsultacji prawnika. Z tej pomocy należy zdecydowanie skorzystać.

Czy udźwignę to finansowo?

Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do sieci, kandydat na franczyzobiorcę powinien poznać całkowity koszt związany z uruchomieniem jednostki franczyzowej. Powinien także bardzo rzetelnie przeanalizować swoją zdolność finansową. Nie należy zapominać o okresie startowym trwającym od momentu otwarcia placówki do czasu gdy, pojawią się pierwsze zyski.

Jakie wsparcie otrzymam?

Franczyzobiorca powinien dowiedzieć się jaki jest zakres pomocy ze strony franczyzodawcy. Czy oferuje on szkolenia, doradztwo, pomaga w uzyskaniu finansowania zewnętrznego oraz zakupie wyposażenia.

Jaki lokal wybrać?

Zanim umowa zostanie podpisana należy także dokonać wyboru lokalu, w którym franczyzobiorca będzie prowadził swój biznes. Gdy kandydat uzyska tytuł do korzystania z wybranego lokalu, rozpoczyna prace związane z adaptacją pomieszczeń handlowo-usługowych, zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy.

Czego jeszcze potrzebuję aby uruchomić działalność?

Ostatni etap to podpisanie umowy franczyzy, a następnie wpłata wstępnej opłaty franczyzowej i przekazanie przez franczyzodawcę podręcznika operacyjnego. Otwarcie placówki jest poprzedzone ostatecznym odbiorem lokalu oraz szkoleniem franczyzobiorcy i jego pracowników z zasad prowadzenia działalności objętej licencją. Zazwyczaj pracownicy franczyzodawcy są także obecni w nowootwartej placówce w pierwszych dniach jej funkcjonowania aby służyć franczyzobiorcy radą i pomocą.

Skoro już wiesz jak wybrać franczyzę dla siebie to zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i sprawdź która franczyza będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design