Czy powstanie stowarzyszenie franczyzobiorców McDonald's?

Autor: Redakcja
Data dodania: 23 października 2018
Kategoria:
Foto: Czy powstanie stowarzyszenie franczyzobiorców McDonald's?

Przedsiębiorcy zrzeszeni w ramach największych gastronomicznych sieci franczyzowych coraz głośniej mówią o wyzwaniach, z jakimi muszą się mierzyć w tej branży. W USA przedstawiciele franczyzobiorców McDonald's spotkali się, by porozmawiać o założeniu stowarzyszenia.

Byłaby to pierwsza taka inicjatywa w McDonald's na świecie. Sieć fast-foodowych restauracji jest jedną z największych, a mimo to dotychczas jej franczyzobiorcy nie byli formalnie zrzeszeni. Jak podaje portal Restaurant Business Online, teraz przymierzają się do takiego ruchu.

Mniejszy ruch w fast-foodach

Przedstawiciele centrali McDonald's stwierdzili w komentarzu, że zawsze będą wspierać swoich franczyzobiorców, by ci mogli prowadzić coraz lepsze restauracje. Ostatnio marka ma się lepiej po kilku latach trudnych dla branży – w trzecim kwartale tego roku sprzedaż wzrosła o 1,2 proc.- to najlepszy wynik od trzech lat. Eksperci zwracają jednak uwagę, że klientów w rzeczywistości stale ubywa, a wzrost wynika tylko z podwyższonych cen i inteligentnych kampanii zachęcających do kupowania droższych produktów z menu. Franczyzobiorcy skarżą się, że wprawdzie modernizacje lokali i stawianie w restauracjach kiosków samoobsługowych nieco zwiększyły zainteresowanie ofertą sieci, ale koszty tych działań musieli oni w dużej mierze ponieść sami.

To jeden z powodów, dla których franczyzobiorcy zamierzają powołać coś na kształt związku zawodowego. Kolejny to problemy z siłą roboczą i rosnącymi płacami, jakie odczuwają też polscy restauratorzy. Innym powodem jest fakt, że dotychczas w wielu franczyzach niezrzeszeni pojedynczy przedsiębiorcy byli na słabszej pozycji niż duża sieć handlowa czy gastronomiczna. Być może oddolne połączenie sił byłoby zmianą, która pomogłaby zawalczyć o swoje prawa restauratorom. W Narodowym Spotkaniu Właścicieli Restauracji wzięło udział ok. 20 proc. głównie największych z 13 tys. franczyzobiorców McDonald's z USA.

Firma przekazała większość amerykańskich restauracji w ręce franczyzobiorców; tylko kilkaset restauracji prowadzi na własny rachunek.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram