Costa Coffee trafi w ręce Coca Coli

Data dodania: 10 września 2018
Kategoria:
Foto: Costa Coffee

Po kilku spektakularnych ruchach na rynku kawy (dystrybucja kawy Starbucksa przez Nestle; przejęcie Pret a Maarger przez JAB Holding) pojawiło się kolejne zaskoczenie. Światowy gigant napojów przejmie słynną sieć kawiarni.

Coca Cola zapłaci za kawową markę prawie 4 miliardy funtów. Po transakcji firma stanie się głównym lub jednym z głównych graczy na rynku kawiarni w wielu krajach. Tak stanie się m.in. w Wielkiej Brytanii czy w Polsce. Światowy rynek kawy jest wart 127 bilionów funtów.

Costa Coffee to sieć licząca ok. 4 tys. lokali, należąca wcześniej do spółki Whitbread. Ta ma w swoim portfolio również podmioty z innych branż, takie jak sieć hoteli Premier Inn. To pod skrzydłami Whitbread Costa Coffee przekształciła się z lokalnej sieci 39 kawiarni w światowego giganta. Firma jest obecna m.in. w Bośni i Hercegowinie, Libanie czy na Ukrainie. Do Polski firmę wprowadziła CHI Polska, która wcześniej była odpowiedzialna za założenie sieci Coffeeheaven. W 2009 roku Whitbread przejął CHI Polska, po czym połączył obie sieci. Wszystkie kawiarnie Coffeeheaven zmieniły szyld na Costa Coffee.

Przedstawiciele firmy zdradzili, że były też inne propozycje kupna, ale Coca Cola zaoferowała najwyższą stawkę. Eksperci zauważają, że świat powoli odchodzi od słodkich napojów gazowanych. Widać to w ostatnich ruchach gigantów spożywczych takich jak Nestle  (dystrybucja Starbucksa) czy PepsiCo (przejęcie producenta napojów SodaStream). Teraz wchodząc na rosnący o 6 proc. rocznie rynek kawy dołączyła do nich Coca Cola. To też ważny ruch dla Costa Coffee. Producent coli nie miał wcześniej w ofercie żadnego napoju kawowego, co oznacza, że logo Costa Coffee może trafić już wkrótce wszędzie tam, gdzie dziś jest dostępna cola: do hoteli, automatów, pubów i restauracji.

Zamknięcie transakcji planowane jest na pierwszą połowę 2019 roku po uzyskaniu zgód akcjonariuszy Whitbread oraz brytyjskiego urzędu ochrony konkurencji.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design