Coraz popularniejszy cross marketing

Data dodania: 6 października 2010
Kategoria:

Telepizza z Polkomtelem, Top Secret ze Sphinx, a Da Grasso z Wydawnictwem PWN - firmy z różnych branż celują w tych samych klientów i coraz częściej decydują się na współpracę, by ich pozyskać.

Najnowszym przykładem jest współpraca Da Grasso z Wydawnictwem Szkolnym PWN, o której firmy poinformowały dzisiaj. Ma ona na celu dotarcie do młodych klientów - maturzystów. W ramach wspólnej akcji promowane będą: program edukacyjny "Akademia Maturalna PWN" oraz nowa seria publikacji dla maturzystów, a także oferta  Da Grasso.

- Współpraca z Wydawnictwem Szkolnym PWN to wspaniała okazja do nawiązania relacji z naszymi młodymi klientami. Cieszymy się, że możemy zaangażować się we wspieranie maturzystów – powiedziała Magdalena Piróg, wiceprezes Da Grasso.

- Da Grasso jest marką dobrze znaną młodym ludziom. Mamy szansę zaproponować specjalnie dla nich przygotowane pomoce naukowe, które, jak liczymy, będą dla nich szczególnym wsparciem w czasie przygotowań do matury. Cieszymy się, że możemy zaprezentować naszą ofertę tam, gdzie młodzież spędza czas – powiedziała Agata Mrozowska, wiceprezes PWN.

W ramach współpracy Da Grasso przekaże kupony zniżkowe dla wszystkich, którzy kupią promocyjny pakiet maturalny z wybranego przedmiotu. Akcja promowana będzie w ponad 200 pizzeriach i restauracjach Da Grasso, a także księgarniach Empik, Matras i Świat Książki. Firmy będą również prowadzić wspólne działania promocyjne w internecie.

Jesienną kampanię promocyjną rozpoczął właśnie także Redan dla swoich marek modowych Top Secret i Troll. Jednym z jej elementów jest współpraca z siecią restauracji Sphinx polegająca na udzielaniu wzajemnych rabatów w placówkach na podstawie paragonów.

Przypomnijmy, że cross marketing jest także jedną z podstaw nowej strategii Telepizzy, która podjęła już tego typu współpracę z marką 36.6 należącą do Polkomtela.

- Chcemy przywiązać do naszych marek jak najszerszą grupę klientów. Pokazać, że zarówno 36.6 jak i Telepizza dają razem coś więcej niż gdyby działały samodzielnie. To może być początek szerszej współpracy - mówi Katarzyna Meller, rzeczniczka Polkomtela.

- Jednym z podstawowych założeń nowej strategii Telepizza Poland jest nawiązywanie współpracy cross marketingowej z innymi firmami posiadającymi silną pozycje na polskim rynku. Zasadniczym celem takiej współpracy jest dostarczenie dodatkowych korzyści klientom – przy czym wcale nie muszą to być wyłącznie korzyści stricte materialne– liczą się także emocje i fakt że będąc klientem Telepizza Poland jest się zaskakiwanym ciekawymi  informacjami czy propozycjami - wyjaśnia Dariusz Bąk, dyrektor generalny Telepizza Poland.

Cross marketing jest na polskim rynku strategią dość nową i na razie niezbyt często stosowaną. Według specjalistów, pozwala jedank osiągnąć dobre efekty promocyjne i sprzedażowe. Nie dziwi więc, że na tę strategię decyduje się coraz więcej firm.

W przeszłości po cross marketing sięgały już m.in. Reporter i Kinder Bueno (za 5 opakowań po batonikach klient mógł otrzymać 30 proc. zniżki na ubrania), a także Atlantic i Dove - wspólna akcja latem 2009 r. pod hasłem "Piękne ramiona", która promowała kostiumy kąpielowe Atlantic oraz antyperspirant HairMinimising.

Z przytoczonych powyżej przykładów widać, że po cross marketing często sięgają sieci. Wiele z nich opiera się nie tylko na rozwoju jednostek własnych, ale i franczyzowych jak np. Telepizza, Da Grasso, Sphinx, Atlantic, Top Secret czy Troll. Oznacza to, że działania cross marketingowe podejmowane przez właścicieli tych marek wspierają nie tylko ich własny biznes, ale także działalność i wyniki franczyzobiorców.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design