Cofnijmy się w czasie

Data dodania: 22 czerwca 2016
Kategoria:

Szefowie dość prężnych firm i organizacji w Stanach zostali niedawno zapytani o to, co powiedzieliby, jakich rad udzielili... samym sobie w przeszłości.

Jeśli dać szansę cofnąć się w czasie, co byś zrobił inaczej w swoim życiu zawodowym? Myśleliście kiedyś o tym? Na pewno. Można w sumie poczuć się trochę jak Marty McFly z filmu „Powrót do przyszłości” – jedni pewnie szukaliby okazji do zgarnięcia nagrody w jakimś totolotku, inni zaś możliwości podzielenia się doświadczeniem z młodszym sobą. Sprawdźmy co w takiej sytuacji zrobiliby poważni przedstawiciele świata biznesu.

• Podejmuj większe ryzyko. To wystawia cię na nowe doświadczenia, które budują zaufanie i odporność. Największy przełom w mojej karierze dokonał się, kiedy wyszedłem poza moją strefę komfortu; był to ruch wysoce ryzykowny, który rzucił mnie w całkowicie nową rolę i trajektorię. To doświadczenie było wręcz radosne - Gerald Hassel, prezes i dyrektor generalny BNY Mellon.

• Wysypiaj się, jedz zdrowo i ćwicz. Nie ma cnoty w niedostatku. Ty - jako przedsiębiorca - działasz znacznie lepiej dla Twojej firmy w rezultacie zaoszczędzonego na tych sprawach czasu i pieniędzy, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, zarówno dla siebie i swoich inwestorów - Siggi Hilmarsson, prezes i założyciel Siggi’s Diary.

• Jest to dopuszczalne - i korzystne - aby pokazywać swoje emocje i wykazać uznanie. Podnieś kurtynę i pokaż, że masz takie same wyzwania, uczucia i reakcje na zdarzające się sytuacje. Niezwykłe rzeczy mogą się zdarzyć, gdy ludzie wiedzą, że im ufasz, cenisz i doceniasz ich wysiłek. - Bill Johnson, prezes Citi Retail Services.

• Czy to ludzie, produkty czy pomysły – wyciskaj wszystko ze zwycięzców szybciej i szybciej pozbywaj się przegranych. To bardzo ważne, by jak najszybciej zidentyfikować rzeczy przynoszące korzyść i je rozwijać. Tak samo ważne jest, aby zrozumieć, gdzie występują te gorsze procesy i wyeliminować słabe punkty - Hari Ravichandran, założyciel i prezes Endurance International Group.

• Jeśli coś jest trudne – uprość to. Zmiana sposobu myślenia może znacząco wpłynąć na jakość każdej chwili. - Lynn Jurich, prezes Sunrun.

• Trochę mniej surfuj, trochę więcej się ucz - Mike Cagney, dyrektor generalny i współzałożyciel SoFi.

• Unikaj bezrefleksyjnego słuchania „ekspertów”, oni się zbyt często mylą. Zaufaj swojej intuicji i umieść realną wartość w swoich osobistych doświadczeniach - Crowdtap prezes Sean Foster.

• Nie należy mylić miłości z pasją. Miłość upiększy biznes, w którym pracujesz. Pasja sprawi, że będzie on rosnąć - Piers Fawkes, założyciel i dyrektor generalny PSFK.

• Ja bym powiedział do młodszego siebie „Kupuj nazwy domen”. Prawie każdy z nas przegapił gorączkę złota. Mały procent ludzi kupił niewielką „cyfrową nieruchomość” za kilkaset dolarów i sprzedał go później za miliony - Andy Crestodina, szef Orbit Media.

• Think Big. Kiedy takie szerokie myślenie stanie się częścią DNA twojego zarządzania, będziesz zaskoczony tym, co można osiągnąć - Stephen Baker, prezes Attivio.

• Chciałbym powiedzieć młodszemu sobie o cudowności procentu składanego, tego co Albert Einstein nazwał kiedyś ósmym cudem świata. Kiedy jesteś młody, to trudno myśleć o finansach osobistych w przyszłości. Inwestując i oszczędzając warto zwrócić szczególną uwagę na stan rynków krajowych i międzynarodowych; z tego później będziesz czerpać korzyści - Gino Blefari, prezes HSF Affiliates.

• Miej odwagę podejmować decyzje szybciej. Przede wszystkim, szybciej podejmuj te trudne. To twój obowiązek - jako lidera - umieścić firmę w czołówce i szybko podejmować decyzje, które są w  najlepszym interesie organizacji - Andreas Bodczek, Chief Executive Officer, współzałożyciel Fyber & RNTS Media.

• Jeśli masz pomysł i czujesz w kościach, że jest dobry – nie pozwól mu ulecieć. On może nie zadziałać dziś, może nawet nie jutro, ale dobre pomysły zawsze znajdą sposób, by wydostać się na  powierzchnię w odpowiednim momencie i odnieść sukces. Ale trzeba trzymać je przy życiu - Are Traasdahl, prezes i założyciel Tapad.

• Rób to, co robisz. Skup się na byciu najlepszym, sięgaj gwiazd a wrócisz z dłońmi ich pełnymi - Larry D. Young, prezes i dyrektor generalny Dr Pepper Snapple Group.

• Nie kupuj rzeczy, jeśli masz mało pieniędzy. Wydaj je lepiej na doświadczanie. Jest tyle spraw, które można zrobić tylko w pewnych etapach życia! Upewnij się, że umiesz to w pełni wykorzystać - Dominik S. Richter, prezes i założyciel HelloFresh.

• Słuchaj ludzi i bądź otwarty na konstruktywną krytykę, ale nie przejmuj się nią nadmiernie, zawłaszcza tą pochodzącą od osób, które negują to, co robisz. Łatwo jest wpaść w pułapkę bycia zbyt elastycznym, na wszystko, co stanie ci na drodze. Miej pewność i ufaj, że najlepiej znasz potencjał swojego modelu biznesowego - Aydin Acar, dyrektor generalny i współzałożyciel Influenster.

• Podbij przestrzeń, jak najwięcej przestrzeni. Młode dziewczyny i kobiety uczą się kurczyć się w miejscu pracy i poza nim. Powiedziałabym młodszej sobie - mów głośno. Żeby zawłaszczała przestrzeń dla wielkich idei, wielkich gestów, wielkiego entuzjazmu i wielkim cokolwiek, co ma dla niej znaczenie - Brandee McHale, prezes Fundacji Citi.

W większości tych wypowiedzi widać ciekawy wspólny mianownik. Przedsiębiorcy byli proszeni o krótką wypowiedź, nie o wygłoszenie orędzia. Mimo to nie skupiali się na wartościach materialnych, nikt nie twierdził, że warto było na przykład kupić akcje Facebooka czy przewidzieć jakiś boom lub krach na rynku. Wręcz przeciwnie – mówili o sprawach prostych, lecz fundamentalnych. O zaufaniu, o oszczędzaniu, wyciąganiu wniosków, odwadze. Może wręcz dziwić, że ludzie, którzy dzięki swojej pracy doszli do pewnej biznesowej pozycji mówią o tak uniwersalnych rzeczach. Ale może właśnie granica między przedsiębiorcą, któremu się udało, a tym, który tkwi w miejscu leży w kwestiach tak osobistych jak charakter, osobowość, umiejętność patrzenia ponad codziennością i rachunkiem ekonomicznym?

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design