Biznes helem pompowany

Data dodania: 16 czerwca 2021
Kategoria:

Akcesoria rozrywkowe oprócz urodzin możemy wykorzystać również na wiele innych okazji – mówią Magdalena i Sebastian Mirońscy, którzy prowadzą sklep Godan Strefa Uśmiechu w Gdańsku.

Czy branża akcesoriów rozrywkowych jest w Polsce popularna?

Zdecydowanie tak, zapotrzebowanie na usługi i akcesoria rozrywkowe ma tendencję rosnącą i z roku na rok stają się bardziej popularne. Okazji do świętowania i celebracji mamy mnóstwo i są to nie tylko urodziny, ale też święta i wiele innych sytuacji, kiedy chcemy coś uczcić, komuś podziękować czy pogratulować.

Skąd pomysł na otwarcie takiego sklepu?

Od dłuższego czasu planowaliśmy otworzyć własny biznes. Często śledziliśmy rynek franczyzowy, ale bardziej pod kątem gastronomicznym i właśnie podczas przeglądania katalogu firm franczyzowych, Godan Strefa Uśmiechu przykuło naszą uwagę. Po spotkaniu z Panią Agnieszką Falińską z działu rozwoju sieci i po spotkaniu z innymi właścicielami sklepów z tej branży, byliśmy już pewni, że wchodzimy w ten biznes. Po ponad roku od otwarcia sklepu uważamy, że to była bardzo dobra decyzja.

Dlaczego wybrali Państwo współpracę z siecią Godan Strefa Uśmiechu?

Zdecydowaliśmy się na współpracę z Godan Strefa Uśmiechu, ponieważ jest liderem w tej branży, to duże przedsiębiorstwo z szeroką ofertą produktów i dekoracji na każdą okazję, posiada wyłączność na dystrybucję wielu marek na rynku polskim, ma największe doświadczenie w tej branży. Firma organizuje profesjonalne szkolenia prowadzone przez wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinie tworzenia dekoracji balonowych z Polski i zagranicy.

Czy przed otwarciem sklepu weryfikowaliście franczyzodawcę, rozmawiając na przykład z obecnymi w sieci franczyzobiorcami?

Tak, pierwszy kontakt z innymi sklepami franczyzowymi mieliśmy przed podjęciem decyzji o współpracy. Wówczas wszystkie pytania i wątpliwości jakie się nasuwały, zostały rozwiane. Przy okazji otrzymaliśmy dobre rady na start, bardzo pomogły nam na etapie otwierania firmy, np. w jaki asortyment w pierwszej kolejności zaopatrzyć sklep, zakup helu, zakup i obsługa drukarki fiskalnej, mebli, jak wycenić towar i wiele innych pytań. Do tej pory mamy ze sobą kontakt i możemy liczyć na wzajemne wsparcie. Przez cały czas wymieniamy się różnymi ciekawostkami.

Ile kosztowało uruchomienie sklepu?

Uruchomienie sklepu kosztowało nas około 30 tys. zł i na ten koszt składało się wyposażenie sklepu w meble, sprzęt taki jak kasa fiskalna, komputer, drukarka i oczywiście towar.

A kiedy ten sklep zaczął nie tylko odrabiać nakłady finansowe ale już zarabiać?

Od początku prowadzenia działalności sklep przynosił zyski, ale postanowiliśmy, że wszystkie zarobione pieniądze przeznaczymy na powiększenie asortymentu, więc pierwsze 4 miesiące były dalszą inwestycją, a po tym czasie zdecydowaliśmy się odkładać.

Czy akcesoria rozrywkowe można wykorzystać tylko dla zorganizowania urodzin dzieci?

Akcesoria rozrywkowe oprócz urodzin możemy wykorzystać również na wiele innych okazji takich jak na przykład baby shower, narodziny dziecka, panieńskie, kawalerskie, karnawał, imprezy tematyczne, rocznice, Walentynki, Halloween, można tak wymieniać w nieskończoność. W ostatnim czasie nową okazją do świętowania stało się uroczyste oznajmienie płci dziecka. Cały czas mamy wiele okazji do świętowania (śmiech).

Jak bardzo konkurencyjny jest ten rynek?

Jak w każdym biznesie i tu również jest konkurencja. Myślę, że bardzo duże znaczenie w tej branży ma jakość obsługi i bogata oferta. Należy ciągle rozwijać swoje umiejętności, aby być na bieżąco z nowymi trendami na rynku.

Czym możecie na przykład konkurować z marketami?

Market nie podchodzi indywidualnie do potrzeb klienta i nie wykona dla nich dekoracji. W naszym sklepie jest większy wybór asortymentu. Klient może zakupić nie tylko dekoracje na każdą uroczystość ale jeszcze dobrać odpowiedni styl i kolorystykę. W markecie nie kupimy gadżetów na baby shower, panieńskie czy roczek. Ciężko byłoby udekorować salę weselną czy 18 urodziny z asortymentu który jest dostępny w marketach.

Jesteśmy w trudnym czasie, kiedy biznes mocno "oberwał" w związku z pandemią koronawirusa. Jak sobie radzić z jej skutkami?

Obecnie mamy trudny czas dla firm, koronawirus sparaliżował biznes w całej Polsce. Staramy się dostosować do nowej sytuacji zmieniając nieco sposób działania, przyjmujemy zamówienia telefonicznie z dostawą do domu.

A czy sieć pomaga Wam w tym trudnym czasie?

Godan Strefa Uśmiechu promuje u siebie na facebooku sprzedaż z dostawą do domu i z mapką sklepów franczyzowych. Mamy do dyspozycji materiały reklamowe w formie zdjęć z których możemy korzystać na swoich portalach społecznościowych.

Są okazje na przykład Halloween, które w niektórych krajach są bardzo popularne. A jak to wygląda w Polsce? Co jest najbardziej popularne?

U Nas Halloween i Walentynki z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Pierwszy Halloween mieliśmy po 2 tygodniach od otwarcia sklepu i nie spodziewaliśmy się tylu zapytań o sztuczną krew, zęby wampira, pajęczyny, farby i kredki do malowania twarzy.

Mamy za sobą już drugi Halloween i zdecydowanie zaobserwowaliśmy wzrost sprzedaży dekoracji, strojów i dodatków do strojów, natomiast w Walentynki przeważają balony.

Dziękuję za rozmowę
Edyta Rozmus

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Sprawdź ofertę w katalogu

Finanse

  • Minimalna kwota: 34 000 zł netto (w zależności od formatu, lokalizacji, powierzchni lokalu oraz jego stanu technicznego)
  • Opłata wstępna: brak
  • Opłata bieżąca: brak
  • Opłata marketingowa: brak

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design