4 kroki do własnego biznesu w Nowym Roku

Data dodania: 14 grudnia 2016
Kategoria:
Foto: Mail Boxes Etc.

Rozkręcenie własnej działalności może być bardzo łatwe, jeśli dobrze się przygotujesz. Ten tekst podpowie Ci, jak zacząć zarabiać na własny rachunek.

1. Systematycznie odkładaj pieniądze

Najpierw musisz zdobyć zabezpieczenie finansowe na pierwszy okres działalności. Dlatego moment otwarcia firmy powinno poprzedzić systematyczne odkładanie. Postanów, że np. 20% zarobków każdego miesiąca umieszczasz na lokacie lub koncie oszczędnościowym. W ten sposób łatwo zgromadzisz większą sumę.

Jakiej kwoty potrzebujesz na start?

To zależy od wielu czynników. Bernadeta Rogala, menadżer działu finansowego w Mail Boxes Etc. radzi, by dokonać kalkulacji, biorąc pod uwagę:

  • koszt zakupu lub wynajmu lokalu i wyposażenia go
  • samochód, sprzęt i oprogramowanie, towar
  • pensje dla pracowników
  • koszt promocji
podpis

W zależności od potrzeb i okoliczności w grę mogą wchodzić też inne koszty. Jak podkreśla Bernadeta Rogala, przedsiębiorca powinien mieć zabezpieczone środki przynajmniej na pierwszy kwartał działalności. Okres początkowy bywa trudny, ale to wcale nie zamyka drogi do sukcesu!

2. Zastanów się, co naprawdę chcesz robić

Odkładając pieniądze, musisz zadać sobie pytanie, jakiego typu działalność odpowiada Twoim cechom charakteru i w jakiej branży najlepiej się orientujesz. Największe zyski z inwestycji osiąga się po kilku latach, więc szukaj dziedziny, w której będziesz się czuć dobrze. Pamiętaj, że znajomość rynku, obserwacje na temat oczekiwań klientów czy wyrobione kontakty biznesowe to bezcenne know-how. Dlatego warto też korzystać z doświadczeń franczyzodawcy o długim stażu na rynku.

3. Znajdź dobry pomysł

Poszukaj dla siebie miejsca na rynku. Know-how na nic się nie przyda, jeśli oferowane przez Ciebie produkty i usługi w danym miejscu będą niepotrzebne lub mało konkurencyjne. Znajdź pomysł, który daje szanse na szybki zwrot inwestycji. Jak mówi Bartłomiej Raab, general manager w Mail Boxes Etc., innowacje to nie wszystko.

– Wyjątkowe pomysły biznesowe nas inspirują, ale o większości nigdy się nie dowiemy, bo nie wypaliły. Czasami wystarczy zobaczyć, że w jakiejś dzielnicy brakuje prostej usługi. I tu jest miejsce na nowy biznes.

4. Przygotuj biznesplan

Wiele informacji możesz zdobyć na długo przed zarejestrowaniem firmy. Porozmawiaj ze znajomymi, którzy mają doświadczenie w danej branży. Sprawdź ceny lokali w Twojej okolicy i przyjrzyj się konkurencji. Na kilka miesięcy przed rejestracją firmy rozejrzyj się w ofertach kont bankowych i usług telekomunikacyjnych. Przygotuj biznesplan, który pomoże Ci określić konkretne cele.

Rozpoczynając własną działalność, nie musisz budować firmy od zera – możesz się zdecydować na franczyzę. Jeśli potrzebujesz wsparcia w biznesie, system franczyzowy jest odpowiedni dla Ciebie. W przypadku tego rozwiązania jesteś pełnoprawnym właścicielem firmy, a franczyzodawcy przekazujesz określoną w umowie opłatę. Korzystasz wtedy z rozpoznawalnej marki, sprawdzonego konceptu biznesowego, a także z lepszej pozycji negocjacyjnej. W ten sposób minimalizujesz ryzyko niepowodzenia.

Ale systemów franczyzowych jest wiele – jak wybrać najkorzystniejszy? Zdaniem Bartłomieja Raaba trzeba zwrócić uwagę na 4 cechy:

  • sprawiedliwa opłata franczyzowa naliczana od przychodów (ryczałt nie mobilizuje franczyzodawców do podnoszenia jakości wsparcia)
  • pomoc przy wyborze lokalu i jego wyposażeniu
  • rozbudowany cykl szkoleń (trwający przynajmniej kilka tygodni)
  • stałe konsultacje z ekspertami na każdym etapie prowadzenia biznesu

Rzetelny franczyzodawca poświęci swój czas na wyjaśnienie Ci wszystkich kwestii związanych z działalnością. Jeśli masz wątpliwości – nie bój się pytać!

Sama rejestracja działalności gospodarczej jest łatwa. Wielu przedsiębiorcom na starcie towarzyszy jednak dużo stresu. Ale jeśli wykonasz te 4 kluczowe kroki, na pewno poradzisz sobie z zarządzaniem firmą na starcie.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design