R&C Union – wniosek o upadłość

Data dodania: 8 listopada 2013
Kategoria:
Marki R&C Union

Spółka R&C Union otrzymała postanowienie Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Firma jest operatorem sieci restauracji Sioux i Fenix, sieci klubów muzycznych Lizard King oraz sieci klubów muzycznych restauracji Fever.

Firma powstała we wrześniu 2007 roku na skutek połączenia spółki Feniks Polska sp. z o.o. (zarządzającej siecią Sioux) oraz spółki Lizard Polska sp. z o.o. (zarządzającej siecią Lizard King). Od czerwca 2008 roku Spółka R&C Union jest notowana na rynku NewConnect.

Firma długo nie mogła znaleźć właściwej formy prowadzenia biznesu. Trudny dla niej był już rok 2009. Spadły obroty w branży gastronomicznej, spółka otrzymała więc niższe wpływy z opłat franczyzowych. Na koniec 2009 r. R&C Union zarządzało siecią 15 restauracji Sioux, 4 klubami muzycznymi Lizard King, 4 restauracjami Fenix, 2 klubami Fever oraz 1 klubem Terytorium. Spółka otworzyła wtedy 4 nowe Feniksy i przejęła kilka lokalizacji należących wcześniej do Sphinksa.

Na początku roku 2010 rozpoczęło się testowanie formuły operatorskiej, z większą niż w dotychczasowej franczyzie ingerencją i kontrolą spółki nad majątkiem obrotowym lokalu. Efektem było też rozliczanie wyników lokali w bilansie ogólnym spółki. Przychody więc wzrosły, ale koszty również. Strata netto za rok 2010 zmalała z 4,3 mln w 2009 do 1,9 mln zł. Na wyniki pracowało 25 restauracji i klubów muzycznych, z czego 17 na zasadach operatorskich, a 8 na zasadach franczyzy. Rok wcześniej we franczyzie działały 22 lokale, a 3 w modelu operatorskim.

W 2012 R&C Union zawarło ugodę ze Sphinksem, na którego koncepcie i logotypach się wzorowało tworząc sieć Fenix, kosztowało to firmę 70 tys. zł. W marcu funkcję wiceprezesek zarządu R&C Union objęły Anna Olszowa oraz Anna Kosmała - Zarzycka, wcześniej pełniące funkcje kierownicze w DGA, jednym z inwestorów R&C. Prezesem pozostał Norbert Okowiak. Zmiany w strukturze właścicielskiej i zarządzie zaowocowały nowym modelem biznesowym. Tym razem zakładał on... odejście od formuły operatorskiej na rzecz franczyzy. Spółka postanowiła też się dokapitalizować, zamknąć nierentowne lokale i zrestrukturyzować koszty. Mimo to firma ciągle nie mogła wyjść na prostą.

Rok 2013 zaczęła od zamknięcia kolejnych 6 nierentownych lokali. Firma uzyskała kolejną pożyczkę od DGA, przeniosła większość lokali na stałą opłatę franczyzową. W sieci R&C Union pozostało 15 lokali - 8 restauracji Sioux, 4 Lizard King, 2 Fenix i klub Fever w Poznaniu.

6 listopada spółka R&C Union otrzymała postanowienie Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu. Według sądu szansa na zaspokojenie roszczeń wierzycieli jest większa, niż po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku. Główny wierzyciel (Bank Zachodni WBK) posiadający zastaw na mieniu ruchomym spółki, zadeklarował wstępnie gotowość przystąpienia do układu.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram