Prawie dwie trzecie Polaków zauważa pogorszenie jakości życia

Data dodania: 17 czerwca 2022
Kategoria:

W II kwartale 2022 r., badanie ZPF i IRG SGH wykazało, że aż 84,6% respondentów obawia się wpływu wojny w Ukrainie na ich sytuację finansową, co jest zbliżone do obaw wywołanych pandemią COVID-19 (84,6% vs 83,6%).

Wśród nich, 32,8% wyrażało silne obawy o poważne pogorszenie ich kondycji finansowej. Tylko 9% respondentów nie odczuwało obaw, a 6,4% nie potrafiło określić potencjalnych skutków wojny na swoje finanse.

Pesymizm i odczucia gospodarstw domowych

Dr Sławomir Dudek z IRG SGH zauważa, że obawy przed skutkami wojny nakładają się na pesymizm spowodowany wysoką inflacją. Mimo że oceny kondycji finansowej nie spadły znacząco w porównaniu z poprzednim badaniem, to oceny ogólnej sytuacji gospodarczej uległy pogorszeniu. Niski poziom obaw przed bezrobociem wynika z nadal napędzanej inflacją gospodarki.

Ocena jakości życia

Badanie ujawniło, że 64% gospodarstw domowych dostrzega pogorszenie jakości życia w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Około 24% respondentów nie zauważyło zmian, a jedynie 12% uważa, że ich sytuacja uległa poprawie.

Respondenci jako główny czynnik wpływający na jakość życia wskazali wzrost inflacji (78,2%). Wojna w Ukrainie była drugim najczęściej wymienianym czynnikiem (55,4%), a około 26% respondentów uważa, że konflikt polityczny negatywnie wpływa na ich jakość życia. Zniesienie obostrzeń pandemicznych jako czynnik poprawiający jakość życia wskazało zaledwie 11% respondentów.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design