McDonald’s opuszcza Rosję, ale czy na pewno?

Data dodania: 30 maja 2022
Kategoria:
Foto: McDonald's

McDonald's Corporation ogłosiła zawarcie umowy sprzedaży swoich ponad 700 restauracji w Rosji jednemu z rosyjskich franczyzobiorców.

Nabywca, firma GiD LLC, która zarządza 25 restauracjami franczyzowymi na Syberii, jest własnością rosyjskiego przedsiębiorcy Aleksandra Goworowa. Zgodnie z umową, nowy właściciel będzie prowadził te placówki pod różną marką. Szczegółów finansowych transakcji nie ujawniono. Jednak, jak zauważają niektórzy eksperci z rosyjskiego sektora gastronomicznego, prawdziwym właścicielem sieci może nadal być amerykańska korporacja.

Istnieje przypuszczenie, że transakcja nie wiązała się z przepływem gotówki, a prawdziwym właścicielem pozostaje firma z USA. W tak krótkim czasie trudno jest właściwie oszacować wartość działalności na dużą skalę oraz uzgodnić wszelkie warunki umowy, a dla kupującego trudno jest zebrać odpowiednią sumę na zakup lub zorganizować finansowanie w takim okresie – uważa Jelena Perepelica, prezes RestCon, w rozmowie z gazetą Kommersant.

Przywołajmy, że już na początku marca bieżącego roku kierownictwo McDonald’s globalnie zdecydowało o tymczasowym zamknięciu wszystkich 850 restauracji w Rosji. Marka zawiesiła wówczas wszystkie swoje działania na tym rynku.

Roczne przychody McDonald’s z Rosji i Ukrainy osiągają poziom 2 miliardów dolarów, co odpowiada 9 procentom globalnych przychodów korporacji.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design