McDonald’s opuszcza Rosję, ale czy na pewno?

Autor: AK
Data dodania: 30 maja 2022
Kategoria:
Foto: McDonald's

Korporacja McDonald's poinformowała o zawarciu umowy sprzedaży jej ponad 700 restauracji własnych w Rosji jednemu z jej rosyjskich franczyzobiorców.

Nabywcą jest spółka GiD LLC zarządzająca 25 restauracjami franczyzowymi na Syberii, której właścicielem jest rosyjski biznesmen Aleksander Goworow. Zgodnie z warunkami sprzedaży nowy właściciel ma prowadzić placówki pod inną marką. Kwota transakcji nie została ujawniona.
Jednak zdaniem przynajmniej niektórych ekspertów rosyjskiej branży gastronomicznej prawdziwym właścicielem sieci wciąż może pozostawać amerykańska korporacja.

Najprawdopodobniej transakcja nie ma charakteru pieniężnego i można założyć, że rzeczywistym właścicielem pozostaje amerykańska firma. W tak krótkim czasie nie da się bowiem odpowiednio oszacować kosztów działalności na dużą skalę i omówić wszystkich warunków transakcji, a kupującemu trudno zgromadzić potrzebną kwotę na zakup lub wykupienie pożyczki w takim czasie – uważa prezes RestCon Jelena Perepelica w wypowiedzi dla gazety Kommersant.

Przypomnijmy, że już na początku marca tego roku globalny zespół zarządzający McDonald’s podjął decyzję o czasowym zamknięciu wszystkich 850 restauracji działających na terenie Rosji. Marka wstrzymała wówczas wszystkie działania na tym rynku.

Roczne przychody restauracji McDonald’s w Rosji i na Ukrainie wynoszą 2 miliardy dolarów, co stanowi 9 proc. przychodów firmy na całym świecie.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram