LPP przygotowuje się na spowolnienie popytu

Data dodania: 20 grudnia 2022
Kategoria:

Strategia ekspansji LPP w zachodniej i południowej Europie przyniosła oczekiwane rezultaty w trzecim kwartale roku obrotowego, generując przychody w wysokości około 4,3 mld zł.

Dynamika sprzedaży i marża brutto

Bez uwzględnienia rynku rosyjskiego, sprzedaż wzrosła o prawie 40% r/r. Marża brutto spadła do 51%, głównie z powodu niekorzystnych kursów walut, wzrostu udziału marki Sinsay w sprzedaży oraz konieczności wyprzedaży towarów na rynki wschodnie. Mimo to, LPP osiągnęła zysk netto na poziomie 395 mln zł w okresie od sierpnia do października.

Skuteczna strategia omnichannelowa

Efektywna realizacja planów otwarcia nowych salonów oraz ekspansji e-commerce na nowych rynkach przyniosła wzrost sprzedaży omnichannelowej. Na koniec października oferta LPP była dostępna w 1837 sklepach w 25 krajach i na 32 rynkach online.

Postawa w obliczu wyzwań

"Skupiliśmy się na realizacji planów biznesowych i wzmacnianiu naszych marek na rynkach zapewniających stabilność spółki. Wzrost sprzedaży o blisko 40% r/r, z wyłączeniem działalności w Rosji, to wynik dobrze przyjętych kolekcji i oferty Sinsay," mówi Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes zarządu LPP. "Inwestycje w segment value-for-money są dla nas odpowiednim kierunkiem," dodaje.

Wzrost w e-commerce

Inwestycje w rozwój sklepów internetowych i marketing przyniosły dwucyfrowe wzrosty w e-commerce, stanowiąc 23,6% sprzedaży Grupy. Aplikacja Sinsay stała się popularna, generując 40% sprzedaży tej marki w Polsce. LPP planuje dalszy rozwój aplikacji mobilnych Reserved i Sinsay na rynkach europejskich.

Udział sprzedaży zagranicznej

Sprzedaż zagraniczna stanowiła blisko 60% przychodów Grupy, z 24% wzrostem powierzchni handlowej r/r. Największą sprzedaż odnotowano w Rumunii, Czechach i na Ukrainie. LPP przyspiesza uruchomienie sklepów Sinsay na nowych rynkach i planuje powiększenie powierzchni handlowej Reserved.

Planowane ekspansje i wyzwania

"Zachęceni wynikami na rynkach europejskich, kontynuujemy nasze cele. Przygotowujemy się do debiutu Reserved w Mediolanie i rozwijamy na kluczowych dla nas rynkach. Pozytywne przyjęcie Sinsay online to dobry prognostyk dla szybszego debiutu sklepów tej marki we Włoszech i Grecji," komentuje Lutkiewicz.

Wzrost kosztów i zarządzanie zapasami

Znaczący wzrost kosztów operacyjnych, głównie z powodu inflacji, wpłynął na strategię firmy. LPP skupia się na racjonalnej polityce kosztowej i dostosowaniu strategii zatowarowania. "Mimo przyszłych wyzwań, koncentrujemy się na rentowności inwestycji i wzmacnianiu obecności w bezpiecznych regionach," dodaje Lutkiewicz.

LPP planuje inwestycje w wysokości 1,1 mld zł, nie tylko w rozwój sieci sprzedaży, ale także w rozszerzenie oferty Reserved o asortyment „home”. Nowa linia produktowa pojawi się online w sezonie wiosna-lato 2023.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design