Home staging - jak przygotować nieruchomość do sprzedaży?

Data dodania: 6 stycznia 2022

Home staging to proces, który polega na przygotowaniu mieszkania do sprzedaży. Kilka prostych zasad może sprawić, że nieruchomość będzie popularniejsza, a więc zostanie sprzedana szybciej. Można też uzyskać za nią znacznie wyższą cenę.

Home staging – na czym polega?

Pojęcie to jest bardzo złożone. Obejmuje zarówno fizyczne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, jak i podjęcie odpowiednich kroków marketingowych. Niektóre z tych czynności możemy wykonać sami, przy innych trzeba skorzystać z usług fachowca. Przede wszystkim należy pamiętać o:

• dokładnym wysprzątaniu nieruchomości,
• wywiezieniu niepotrzebnych sprzętów,
• usunięciu gadżetów, spersonalizowanych dekoracji i bibelotów,
• naprawie usterek i odświeżeniu wystroju,
• zadbaniu o elementy nieruchome.

Na co należy zwrócić największą uwagę, by zainteresować potencjalnego kupca?

Sprzedaż mieszkania – najważniejsze pierwsze wrażenie

To pierwsze wrażenie decyduje o tym, czy kupujący będzie zainteresowany nieruchomością i z uwagą przejdzie do następnej fazy rozmów. Przede wszystkim mieszkanie lub dom powinny zostać dokładnie wysprzątane. Błyszczące i czyste podłogi, brak wszechobecnego kurzu i lśniące okna są kluczem do sukcesu. Przygotowując nieruchomość do sprzedaży, skupmy się na tych wszystkich miejscach, które pomijamy w trakcie codziennych porządków. Warto odsunąć szafy, zetrzeć kurz z lamp czy odkręcić pokrywy kaloryferów. Szczególną uwagę należy poświęcić kuchni i łazience – dwóm, najszybciej brudzącym się pomieszczeniom w całym domu, które jednocześnie są najbardziej funkcjonalne. Dokładnie wyczyszczone kafelki, blaty i szafki łazienkowe będą stanowić wizytówkę naszego domu i nas samych, jako sprzedawców.

Home staging – odświeżenie mieszkania

Dokładnie wyczyścić należy także ściany. Warto zastanowić się nad ich odświeżeniem i odmalowaniem. Nie wiąże się to z dużymi kosztami ani wielkim nakładem pracy, a może podnieść wartość nieruchomości. Przed wizytą każdego potencjalnego kupca dobrze jest dokładnie wywietrzyć mieszkanie i usunąć nieprzyjemne czy ostre zapachy. Mogą one skutecznie zniechęcić do oglądania. Wszystkie niepotrzebne, stare i uszkodzone meble najlepiej jest wystawić lub zutylizować przed wystawieniem ogłoszeń o sprzedaży. Te z nich, które chcemy pozostawić na wyposażeniu lub zabrać ze sobą, należy bezwzględnie uporządkować wewnątrz. Nie dziwmy się, jeśli oglądający będą do nich zaglądać i oceniać ich potencjał. Podczas sprzątania zabierzmy lub pochowajmy wszystkie spersonalizowane dekoracje:

• rodzinne zdjęcia,
• pamiątki,
• puchary i medale,
• elementy religijne czy polityczne.

Pozostawmy tylko te, które świadczą o charakterze samego mieszkania, a nie o nas samych.

Sprzedaż domu i mieszkania a usunięcie usterek

Jako domownicy mogliśmy przyzwyczaić się do niewielkich usterek, które choć nie są krytyczne – to mogą być bardzo uciążliwe. Home staging także obejmuje ich naprawę. Mowa tu o cieknącym kranie, wymianie niedziałających żarówek czy luźnej śrubce od klamki. Warto dokonać także przeglądu elementów na stale związanych z nieruchomością – okien, podłogi czy instalacji. Kupujący zwracają na nie dużą uwagę, a nieszczelne okna czy poluzowana płytka parkietu nie będzie zachęcać do sfinalizowania transakcji.

Szybka sprzedaż nieruchomości w atrakcyjnej dla nas cenie nie jest prosta do osiągnięcia. Jest jednak możliwa, jeśli poświęcimy trochę czasu i siły na prawidłowy home staging. Z pewnością nasze wysiłki się zwrócą z nawiązką.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design