Eurocash zamyka nierentowne sklepy Delikatesy Centrum

Data dodania: 26 lipca 2021
Kategoria:
Foto: Delikatesy Centrum
Znana marka wchłonie dwie sieci sklepów spożywczych

Eurocash podjął decyzję o zaniechaniu działalności 59 z 414 sklepów bezpośrednio zarządzanych w ramach sieci Delikatesy Centrum. Podstawą tej decyzji była niewydolność ekonomiczna tych punktów, a zastosowane na początku roku środki naprawcze nie przyniosły oczekiwanych wyników.

Likwidacja nieefektywnych punktów sprzedaży wiąże się z potrzebą zarejestrowania straty wynoszącej około 80 mln zł. To z pewnością wpłynie na wyniki finansowe Eurocash za rok 2021. Jednakże w długoterminowej perspektywie, ta decyzja ma doprowadzić do wzrostu efektywności w segmencie detalicznym, co powinno być widoczne już od nadchodzącego roku, sprzyjając dalszemu skutecznemu rozwojowi sieci.

Przegląd i wybór dotyczący Delikatesy Centrum

W ostatnim czasie Eurocash przeprowadził analizę wśród 180 bezpośrednio zarządzanych sklepów Delikatesy Centrum, wskazując na te, które najmniej skutecznie funkcjonowały na rynku. Spośród tych, 59 sklepów, mimo podjętych środków naprawczych, nie przyniosło zadowalających efektów, co zaowocowało decyzją o ich likwidacji. Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash, zaznacza, że taki ruch jest niezbędny dla poprawy efektywności segmentu detalicznego. Eurocash dąży do stworzenia największej sieci małych supermarketów w Polsce, składającej się z rentownych i dobrze prosperujących jednostek.

Procedura rozliczeniowa związana z likwidacją sklepów

Eurocash ogłosił, że końcowa kwota odpisu powiązana z likwidacją części sklepów zostanie określona po dokładnym przeglądzie półrocznego sprawozdania finansowego przez audytora. Strata ta zostanie włączona do sprawozdania finansowego za drugi kwartał obecnego roku.

Ocena zmian wartości EBITDA w Eurocash

Eurocash również przeprowadził analizę trendów zmian wartości EBITDA (uwzględniając wpływ IFRS 16) w segmencie detalicznym. Nie licząc wspomnianego odpisu, trend ten w drugim kwartale 2021 roku powinien być porównywalny do tego z pierwszego kwartału 2021 roku, kiedy porównywano go z odpowiednim okresem 2020 roku.

Pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku, sieć małych supermarketów rozwijana przez Eurocash liczyła 1586 sklepów, w tym 1547 pod szyldem Delikatesy Centrum. Spośród nich 976 było sklepami franczyzowymi, 157 partnerskimi, a 414 sklepami bezpośrednio zarządzanymi. Ponadto, segment detaliczny Eurocash obejmuje również 433 saloniki prasowe Inmedio.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sieci franczyzowych, by wyselekcjonować opcję franczyzy, która najlepiej spełni Państwa oczekiwania.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design