Coraz więcej poszukujących pracy, ale coraz mniej ofert

Data dodania: 19 października 2022
Kategoria:

We wrześniu bieżącego roku odnotowano 8% spadek liczby ogłoszeń o pracę na portalu ogłoszeniowym OLX w stosunku do sierpnia. Widoczne są również znaczące spadki w niektórych branżach.

Szczególnie dotknięte spadkiem zapotrzebowania na pracowników są branża gastronomiczna (20% mniej ofert) oraz sektor kurierów miejskich (prawie 30% mniej ofert). Również w przypadku prac fizycznych zauważalny jest niższy popyt na zatrudnienie.

Pracodawcy wstrzymują zatrudnianie

Niepewność ekonomiczna oraz rosnące koszty prowadzenia działalności przyczyniają się do zmniejszenia popytu na pracowników fizycznych. Zauważalny jest pesymizm w branżach takich jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo oraz u kurierów miejskich.

Mimo ogólnego trendu spadkowego, niektóre branże, jak marketing i PR, odnotowują wzrost liczby ofert pracy. Również branże ochrony oraz montażu i serwisu wykazują wzrost zapotrzebowania.

We wrześniu wzrosła liczba osób aktywnie poszukujących pracy. W porównaniu rocznym odnotowano 11% wzrost, a miesiąc do miesiąca – 9%. Wzrost liczby odpowiedzi na ogłoszenia także jest widoczny.

Zainteresowanie pracą w gastronomii mimo spadku ofert

Pomimo spadku zapotrzebowania na pracowników w gastronomii, liczba osób chętnych do pracy w tej branży wzrosła o 1/4. W sektorze zdrowia, obejmującym placówki ochrony zdrowia, fizjoterapię i masaż, liczba aplikacji wzrosła – o 3/4 w ujęciu rocznym i o prawie 20% w ciągu miesiąca.

Według badania OLX Praca, większość osób szukających pracy ocenia, że znalezienie zatrudnienia jest obecnie trudne. Natomiast osoby, które zmieniły pracę w ciągu ostatniego roku, częściej uznawały, że znalezienie nowej pracy było łatwe.

Zainteresowanie pracą za granicą rośnie

Wzrasta zainteresowanie pracą za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec i Holandii. Liczba odpowiedzi na oferty pracy zagranicznej wzrosła o 70%.

Inflacja i zapowiedź wzrostu płacy minimalnej w Niemczech mogą sprzyjać dalszemu zainteresowaniu pracą za granicą. Oferty pracy zagranicznej na OLX są stale dostępne, z Niemcami jako głównym kierunkiem.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design