Z początkiem lipca w Polsce oficjalnie skończyła się pandemia COVID-19. Firmy i pracownicy muszą pamiętać o nadrobieniu niektórych obowiązków

Data dodania: 3 lipca 2023
Kategoria:

1 lipca br. w Polsce oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego, co oznacza zakończenie pandemii COVID-19. Z tym dniem zniesiono ostatnie obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek w przychodniach i szpitalach, chociaż medycy apelują o utrzymanie tego zwyczaju.

Obowiązki firm i pracowników po zniesieniu obostrzeń

Firmy i pracownicy muszą teraz nadrobić obowiązki, które były zawieszone w czasie pandemii. Najważniejsze z nich to zaległe badania medycyny pracy, szkolenia BHP i aktualizacja orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Dr Paweł Łuczak z Uniwersytetu Łódzkiego zauważa, że pracownicy działów kadr i płac będą musieli szybko dostosować się do nowych terminów.

Historia pandemii COVID-19 w Polsce

Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce został potwierdzony 4 marca 2020 roku. Następnie przez ponad dwa lata panował stan epidemii, a od 16 maja 2022 roku wrócono do stanu zagrożenia epidemicznego. Teraz, po zniesieniu tego stanu, firmy i pracownicy będą musieli nadrobić zawieszone obowiązki.

- Dr Paweł Łuczak wskazuje, że pracodawcy będą musieli nadrobić zaległości w ciągu 180 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Może to stanowić wyzwanie, zwłaszcza w okresie grudniowym. Eksperci przewidują zwiększony ruch w placówkach medycznych i wydłużenie terminów wykonania badań.

Ważne terminy i dokumenty

Dr Paweł Łuczak przypomina, że pracownicy, których orzeczenia o stopniu niepełnosprawności straciły ważność w trakcie pandemii, powinni uzupełnić te dokumenty w ciągu 60 dni od zniesienia stanu zagrożenia. Ponadto, szkolenia BHP również muszą być wykonane w ciągu 60 dni. Pilnowanie tych terminów jest ważne, ponieważ pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego szkolenia lub orzeczenia.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design