Ukraińcy chętnie przenoszą do Polski swoje firmy lub zakładają tu nowe

Data dodania: 26 sierpnia 2022
Kategoria:

Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, 358 tys. Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, znalazło zatrudnienie. Wiele osób z Ukrainy jest również zainteresowanych zakładaniem własnych firm w Polsce lub przenoszeniem ich z Ukrainy na polski rynek.

– "Dla wielu z nich to szansa na zdobycie doświadczenia i wejście na duże europejskie rynki, z perspektywą powrotu do odbudowy biznesów w Ukrainie" – mówi Oleksandra Iliashenko, dyrektorka Diia.Business w Warszawie, która wspiera Ukraińców w otwieraniu i przenoszeniu firm.

– "Około 2 tys. zapytań w ostatnich dwóch miesiącach dotyczyło zakładania firm lub innych przedsięwzięć" – dodaje Oleksandra Iliashenko.

Polscy obywatele przyjmują Ukraińców

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że między 16 marca a 12 lipca br. wydano ponad 1,225 mln numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, umożliwiających dostęp do usług publicznych i rynku pracy. Ukraińcy osiedlają się głównie w dużych miastach i przy granicy, co może wynikać z chęci szybkiego powrotu do kraju.

Raport Narodowego Banku Polskiego pokazuje, że 2/3 Ukraińców przebywających w Polsce uważa swój pobyt za tymczasowy, a tylko 16% planuje zostać na stałe. Mężczyźni, młodzi ludzie i pracownicy służby zdrowia częściej deklarują chęć pozostania w Polsce.

Ukraińska aktywność na polskim rynku pracy

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że 358 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce, głównie w województwach mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim. Interesują ich również możliwości założenia działalności gospodarczej lub przeniesienia firmy z Ukrainy.

– "Oferujemy pomoc w otwieraniu i przenoszeniu firm" – mówi Oleksandra Iliashenko z Diia.Business.

Centrum Doradztwa Biznesowego Diia.Business w Warszawie, uruchomione przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, wspiera Ukraińców w kwestiach związanych z zatrudnieniem, zakładaniem firm oraz nostryfikacją dyplomów.

Pomoc dla Ukraińców w Polsce

Centrum Diia.Business oferuje wsparcie w zakresie zatrudnienia, zakładania firm, zakwaterowania, uzyskiwania statusu uchodźcy i legalnego pobytu w Polsce. W maju 2022 r. w Polsce przebywało około 3,37 mln obywateli Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ułatwiającą dostęp Ukraińców do polskiego rynku pracy i nauki języka polskiego. MRiPS i KPRM uruchomiły portal Pracawpolsce.gov.pl dla Ukraińców poszukujących pracy.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design