Sporo nowych parków handlowych i miejsce na kolejne

Data dodania: 6 września 2023
Kategoria:

Sektor parków handlowych wykazuje zwiększony potencjał i umacnia swoją pozycję na rynku. Zauważalny jest wzrost zainteresowania inwestorów realizacją projektów w tym formacie.

Największa dynamika działań inwestycyjnych w obszarze handlu manifestuje się przede wszystkim w segmencie parków handlowych i codziennych centrów zakupów. To efekt rosnącego zapotrzebowania rynku na niewielkie, lokalne obiekty handlowe typu convenience store. W najbliższych latach parki handlowe pozostaną głównym graczem na tym rynku. Do nich będą napływać nowi najemcy i globalne marki, na przykład Dealz planuje znaczącą ekspansję w Polsce. Na polskim rynku pojawiają się także nowe koncepty z krajów bałtyckich i Ukrainy – podkreśla Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC Invest.

Rozwój powierzchni handlowych

W pierwszej połowie 2023 roku w Polsce oddano do użytku około 150 tys. mkw. powierzchni handlowych, głównie w ramach parków handlowych. To o 40% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Prawie 70% nowej powierzchni dostarczyły debiutujące parki handlowe, zlokalizowane przeważnie w mniejszych miejscowościach. Po rewitalizacji otwarto również większe obiekty handlowe w Warszawie i Bełchatowie.

Prawie pół miliona metrów w budowie

Aktualnie trwają prace nad niemal 470 tys. mkw. powierzchni handlowych. Realizowanych jest ponad 30 nowych parków handlowych i kilka obiektów jest rozbudowywanych. Kontynuowane są także projekty rewitalizacyjne, m.in. Bonarki City Center i Galerii Wołomin.

Parki handlowe są jednym z najszybciej rozwijających się segmentów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Ich realizacja jest mniej wymagająca i czasochłonna niż budowa dużych kompleksów zakupowych, a utrzymanie jest prostsze. Umowy z najemcami są często długoterminowe, wyrażane w euro. Parki handlowe oferują niższe czynsze i opłaty eksploatacyjne, co przyciąga inwestorów. Konsumenci cenią je za możliwość szybkich zakupów i dostępność gastronomii oraz dyskontów. W Polsce nadal istnieje potencjał na rozwój nowych obiektów, szczególnie w mniejszych miejscowościach – informuje Agata Karolina Lasota.

Planowane oddanie dodatkowej powierzchni

Na koniec 2023 roku przewiduje się oddanie do użytku dodatkowych 300 tys. mkw. powierzchni handlowej. Wśród obiektów w budowie są m.in. Koszalin Power Center i Galeria Goplana w Lesznie. Czynsze w parkach handlowych są znacznie niższe niż w najlepszych centrach handlowych, co sprawia, że są one atrakcyjną alternatywą.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design