Sieć pizzerii Da Grasso pozyskała nowego branżowego inwestora

Data dodania: 16 września 2022
Kategoria:

Największa polska sieć pizzerii Da Grasso, nawiązała współpracę z nowym inwestorem z branży - Orklą. Firma ta, będąca czołowym dostawcą artykułów marek oraz innowacyjnych rozwiązań dla klientów w krajach skandynawskich, bałtyckich, a także na wybranych rynkach w Europie Centralnej oraz w Indiach, podpisała umowę warunkową z Da Grasso.

Transakcja z udziałem Orkli

Zgodnie z umową, Orkla uzyska 74% udziałów w Da Grasso. Karolina Rozwandowicz, założycielka sieci, pozostanie współudziałowcem, natomiast Magdalena Piróg będzie kontynuować swoją rolę jako prezes zarządu. Proces sprzedaży udziałów jest obecnie w fazie oczekiwania na zgodę od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Historia i osiągnięcia Da Grasso

Sieć Da Grasso, uznawana za największą w Polsce w swojej branży, powstała ponad 25 lat temu. Dziś liczy 193 franczyzowe lokale, zarządzane przez ponad 150 przedsiębiorców w 15 województwach kraju. W 2021 roku, sieć sprzedała niemal 6,5 miliona pizz.

Wizja i przyszłość po transakcji

Karolina Rozwandowicz podkreśliła, że decyzja o podziale udziałów była możliwa tylko z partnerem, który podziela wizję rozwoju firmy. Orkla okazała się takim partnerem. Rozwandowicz wyraziła przekonanie, że dzięki współpracy z Orklą oraz zaangażowaniu franczyzobiorców, sieć Da Grasso będzie kontynuować swój dynamiczny rozwój.

Orkla - profil i doświadczenie

Orkla, założona 368 lat temu, to wiodący norweski dostawca dóbr konsumpcyjnych w sektorze spożywczym i poza domem, a także w handlu detalicznym i piekarniach. Od 2018 roku firma stała się kluczowym graczem na rynku europejskich sieci pizzerii, inwestując w lokale w Finlandii, Beneluksie i Niemczech. Po zakończeniu transakcji z Da Grasso, Orkla będzie zarządzać 860 pizzeriami na kontynencie.

Nazwa i marka Da Grasso pozostaną niezmienione po finalizacji umowy.

Perspektywy rozwoju

Magdalena Piróg, prezes Da Grasso, zauważyła, że partnerstwo z Orklą, doświadczoną w sektorze out-of-home, jest ważne dla kontynuacji obecnych warunków współpracy franczyzowej i dalszego wzrostu korzystnego dla wszystkich.

W 2020 roku rynek pizzy w Polsce był wart 3,835 mld PLN. Obejmuje to zarówno sieciowe, jak i niezależne lokale, które stanowią około 70% rynku. Analizy przewidują dalszy wzrost wartości branży o około 6-7% rocznie. Wynika to z niskiego, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, udziału wydatków na restauracje i hotele w budżecie domowym w Polsce, który wynosi 3,1%. Na przykład w Portugalii ten wskaźnik to 12,4%, a w Czechach – 5,4%.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design