Neuca zapłaci 3 mln kary

Data dodania: 24 lutego 2022
Kategoria:

Grupa Neuca S.A., działająca w branży farmaceutycznej, została ukarana przez Prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego, za nadmierne opóźnianie się z zapłatą wynagrodzenia swoim kontrahentom.

Administracyjna kara pieniężna nałożona na Neuca S.A. wyniosła ponad 3 mln zł. Kara ta jest proporcjonalna do skali wygenerowanego przez spółkę zatoru płatniczego, który w badanym okresie przekroczył miliard złotych.

Kryteria naliczenia kary

Wysokość kary administracyjnej zależy od wysokości niezapłaconego świadczenia, odsetek ustawowych za opóźnienia oraz długości opóźnienia. Interwencja UOKiK w sprawie zatorów płatniczych jest możliwa, gdy łączna wartość opóźnionych płatności przekracza 2 mln zł w ciągu trzech miesięcy.

Brak usprawiedliwienia dla opóźnień płatniczych Neuca S.A.

Prezes UOKiK podkreślił, że nie ma usprawiedliwienia dla opóźnień płatniczych Neuca S.A., szczególnie że dotyczą one spółki z branży farmaceutycznej, która nie ucierpiała podczas pandemii.

Pięciu przedsiębiorców zwolnionych z kary

Dodatkowo, Prezes UOKiK odstąpił od nałożenia kary na pięciu innych przedsiębiorców, którzy również opóźniali się z płatnościami: Anwim S.A., Zakłady Mięsne Skiba S.A., Amica S.A., Oninnen sp. z o.o. oraz Altrad-Mostostal S.A. Odstąpienie od kary wynikało z przekroczenia sumy nieotrzymanych oraz opóźnionych płatności ponad wygenerowany przez firmy zator.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design