Dell na celowniku UOKiK

Data dodania: 22 sierpnia 2022
Kategoria:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraża zastrzeżenia dotyczące praktyk związanych ze sprzedażą infrastruktury informatycznej marek Dell i Dell EMC do klientów biznesowych. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podejrzewa, że doszło do niedozwolonego porozumienia rynkowego.

– "Spółka Dell mogła przydzielać zamówienia od firm i instytucji do wybranych sprzedawców - dystrybutorów. W rezultacie potencjalni klienci mogli nie mieć możliwości wyboru tańszej oferty produktów Dell i Dell EMC" – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

System dystrybucji Dell

Firma Dell nie sprzedaje bezpośrednio swoich produktów, ale korzysta z sieci autoryzowanych dystrybutorów. Gdy jeden z nich zgłasza potencjalną transakcję w systemie Dell, firma może ograniczać pozostałym dystrybutorom możliwość przedstawienia konkurencyjnych ofert temu samemu klientowi.

To ogranicza możliwości wyboru klientów instytucjonalnych i firm w zakresie zakupu sprzętu marek Dell i Dell EMC, nawet jeśli inny dystrybutor mógłby zaoferować niższą cenę.

Niedozwolone praktyki i konsekwencje

Porozumienia ograniczające konkurencję są zakazane zgodnie z prawem ochrony konkurencji. Prezes UOKiK podejrzewa, że w przypadku Dell i jego dystrybutorów mogło dojść do podziału rynku. Ograniczenie konkurencji mogło polegać na uniemożliwianiu sprzedaży pasywnej przez dystrybutorów, którzy zgłosili się z ofertą do Dell.

Za praktyki ograniczające konkurencję Dell może zostać ukarany karą do 10% rocznego obrotu.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design