Majorka w ramach „L4” od psychiatry. Czy będą wzmożone kontrole zwolnień?

Data dodania: 19 sierpnia 2022
Kategoria:

W wakacje 2021 roku firma Conperio przeprowadziła 6322 kontrole terenowe pracowników na zwolnieniach lekarskich. W 41% przypadków stwierdzono nieprawidłowości, takie jak nieobecność pracownika pod wskazanym adresem, błędnie podany adres lub naruszenie zasad zwolnienia.

Wzrost nieuczciwych zwolnień chorobowych

Zjawisko nieuczciwych zwolnień nasiliło się, co wiąże się m.in. z popularnością teleporad oraz trudnością weryfikacji zwolnień z powodu wypalenia zawodowego i depresji. Pracownicy niekiedy traktują zwolnienie lekarskie jako dodatkowy urlop, spędzając czas na wakacjach lub innych aktywnościach.

Przykład nieprawidłowego wykorzystania „L4”

Jeden z pracowników, będąc na zwolnieniu od psychiatry, dwukrotnie nie został zastany w domu podczas kontroli, co uzasadniał koniecznością spacerów. Później ten sam pracownik złożył wniosek o refundację wczasów na Majorce, które odbyły się w czasie zwolnienia. Zdarza się, że pracownicy na zwolnieniach chwalą się wakacjami w mediach społecznościowych, co bywa dowodem w kontroli.

Dane ZUS i kontrola zwolnień

ZUS, cieszący się z wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich, w czerwcu 2021 zarejestrował 100-milionowe zwolnienie. Jednak w 2021 roku odnotowano 24,6 mln zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy, a kontrole ZUS obejmowały tylko 1,5% z nich.

Wzrost kontroli zwolnień w 2022 roku

W 2022 roku coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z usług firm konsultingowych specjalizujących się w zarządzaniu absencją chorobową. Zlecanie kontroli zewnętrznym firmom ma na celu redukcję nieprawidłowych zwolnień, co przekłada się na mniejsze straty finansowe i lepszą atmosferę w pracy. Mikołaj Zając, prezes Conperio, zauważa, że szczegółowe raporty z kontroli są pomocne dla pracodawców, ZUS-u i sądów pracy.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design