Costa Coffee nie chce franczyzy

Data dodania: 18 lipca 2018
Kategoria:
Foto: Costa Coffee

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w Polsce sieć Costa Coffee na razie nie zamierza rozwijać się poprzez franczyzę.

W Wielkiej Brytanii, skąd wywodzi się Costa Coffee, działa 2,3 tys. kawiarni. Na brytyjskim rynku firma rozwija się zarówno we franczyzie, jak i w formule lokali własnych. We franczyzie prowadzonych jest obecnie 210 lokali w całej Europie, m.in. w takich krajach jak Portugalia czy Rosja.

W Polsce franczyza także była rozważana jako potencjalny kierunek rozwoju sieci. Jednak po przeprowadzeniu analiz rynkowych i konsultacji z ekspertami firma nie zdecydowała się na uruchomienie programu franczyzowego. Przypomnijmy, że po rebrandingu i zmianie szyldu z Coffeeheaven ten lider kawiarnianego rynku deklarował, że najpóźniej w lutym 2017 roku zaoferuje franczyzę.

Nad Wisłą pod szyldem Costa Coffee działa już 150 lokali, a w planach jest podwojenie tej liczby. Costa Coffee Polska (CCP) szacuje, że rynek kawiarni w Polsce jest wart łącznie 1,2 mld zł. Połowa tej wartości przypada na kawiarnie sieciowe. Na 100 tys. mieszkańców przypada u nas 13-14 placówek, w Wielkiej Brytanii to 90, a w Europie – 25.  

Kawiarnia otwarta 16 lipca w Warszawie, w budynku dawnego domu towarowego Smyk to 150-ty lokal sieci w Polsce. Do końca roku firma planuje otworzyć jeszcze kilka kawiarni. Tempo rozwoju powinno przyspieszyć na początku przyszłego roku.

- Naszą ambicją jest posiadanie 280-290 lokali za pięć, sześć lat - mówił podczas konferencji Andrzej Jackiewicz, dyrektor Costa Coffee Europe.

Sieć dalej chce się rozwijać w Warszawie, gdzie konkurencja jest największa. Kolejne kawiarnie powstaną też w średnich miastach, gdzie jest spory potencjał.

- Patrzymy też na satelity dużych miast, np. kilka większych miejscowości wokół największych aglomeracji - dodaje Jackiewicz.

Uruchomienie jednej kawiarni to koszt od kilkuset tys. zł dla lokalu w biurowcu aż do miliona zł dla kawiarni zlokalizowanej przy ulicy handlowej. Zwrot inwestycji następuje po 4-5 latach.

Zobacz także: Kawiarnia pomysłem na biznes

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design