„L4” torpedują działalność firm zatrudniających do 20 pracowników

Data dodania: 14 marca 2023
Kategoria:
Physician giving prescription document to patient in cabinet, after medical consultation. Medic holding checkup report to give treatment to retired person in health care office. Close up

Miniony rok był wyjątkowy ze względu na ilość wystawianych zwolnień lekarskich w Polsce. To zagadnienie nie omija zarówno wielkich fabryk, jak i mniejszych firm, gdzie pracuje nie więcej niż 20 osób.

Dyrektorzy są przerażeni, gdyż każde zwolnienie może mieć druzgocące skutki dla ich przedsiębiorstw. Muszą radzić sobie z tym sami. W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie nadużywania zwolnień przez pracowników, nie posiadają uprawnień do przeprowadzenia kontroli.

Wpływ na Małe Firmy

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że w 2022 roku odnotowano w całej Polsce ponad 27 milionów zaświadczeń o niezdolności do pracy. Mikołaj Zając, szef Conperio, uważa, że zwolnienia najbardziej dotykają małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 20 osób.

Zwolnienia w takich firmach mogą być szczególnie niszczące. Powodują one zakłócenia w pracy, przekazywanie większej liczby zadań pozostałym pracownikom, obniżenie morale i generowanie kosztów związanych z zatrudnianiem nowych osób. „Jeśli kilku pracowników jednocześnie korzysta ze zwolnienia, może to doprowadzić wiele małych firm do sytuacji kryzysowej” – stwierdza Mikołaj Zając.

Nadużywanie Zwolnień

Conperio, zajmujące się problematyką zwolnień, podaje, że około jedna trzecia kontrolowanych rocznie zwolnień chorobowych w Polsce jest nadużywana przez pracowników.

Właściciele mniejszych firm często kontaktują się z Conperio. Czują się bezradni i zostawieni sami sobie. Mają powody sądzić, że niektóre zwolnienia są nadużywane, na przykład do pracy zarobkowej. Nie mają jednak możliwości kontroli tych pracowników, gdyż odpowiada za to ZUS – tłumaczy Mikołaj Zając.

Regulacje Prawne

W firmach zatrudniających do 20 osób kontrolę sprawuje ZUS. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z ustawą o zasiłkach, to państwo wypłaca zasiłki chorobowe w takich przedsiębiorstwach. W większych firmach pracodawcy mają prawo do kontroli zwolnień, gdyż to oni wypłacają świadczenia chorobowe.

Sytuację pogarsza łatwość uzyskania zwolnień przez internet, bez wychodzenia z domu. Niektóre firmy zrezygnowały nawet z telekonsultacji. Teraz można nabyć zwolnienie online, tak jak jedzenie czy ubrania. Czy nie nadszedł czas, by zwrócić uwagę na ten proceder i obowiązujące przepisy? – pyta ekspert rynku pracy.

Jednakże kontrole przeprowadzane przez ZUS to niewielki odsetek. W 2022 roku wykonano tylko 429,9 tys. kontroli zwolnień lekarskich, co stanowi tylko 1,5% wszystkich zwolnień.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design