Docieplasz budynek? Nie zapomnij o formalnościach prawnych!

Data dodania: 28 czerwca 2017
Foto: insane.agency
Docieplasz budynek? Nie zapomnij o formalnościach prawnych!
Docieplasz budynek? Nie zapomnij o formalnościach prawnych!

Docieplenie budynku może nam się wydawać kwestią bardzo błahą, niepodlegającą regulacjom prawnym i niewymagającą żadnych pozwoleń. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że prace związane z docieplanie budynku często wiążą się z przebudową, dlatego też mogą one wymagać zgłoszenia i otrzymania pozwolenia. Nie powinniśmy tych formalności lekceważyć.

Zapoznając się z nimi, unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Sprawdźmy zatem, jakie budynki możemy docieplać bez dokonywania zgłoszenia, a jakie wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę!

Co należy rozumieć przez docieplenie budynku?

Zgodnie z definicją docieplenie budynku, czyli termoizolacja to wszystkie prace, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. W zakres działań podejmowanych w ramach docieplania budynku mogą wchodzić między innymi: docieplanie ścian i dachu, wymiana pokrycia dachowego, wymiana instalacji grzewczej czy też zmiana parametrów otworów okiennych. W zależności od rodzaju podejmowanych prac oraz wielkości obiektu budowlanego, w którym będą one przeprowadzane inwestor ma obowiązek dopełnienia określonych formalności.

Aby nie zagubić się w gąszczu przepisów prawnych, warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej LegalnaBudowa.pl, która specjalizuje się w prawie budowlanym.

Jakie formalności obowiązują przy docieplaniu budynku?

Aby poznać formalności związane z dociepleniem budynku, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa przepisy prawne: art. 29 ust. 2 pkt 4 oraz art. 30 ust. 1 pkt 2c ustawy Prawo budowlane. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że docieplanie budynku, w ramach którego przytwierdza się materiały izolacyjne do ścian i dachu, a także stropodachu budynku, wymaga dopełniania następujących formalności:

  • Jeśli docieplamy budynek do 12 metrów, nie musimy dokonywać zgłoszenia;
  • Jeśli docieplamy budynek powyżej 12 metrów, musimy dokonać zgłoszenia;
  • Jeśli docieplamy budynek powyżej 25 metrów, musimy uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę.

W większości przypadków prace dociepleniowe sprowadzają się do pokrycia ścian budynku, czasem również dachu, materiałami termoizolacyjnymi takimi jak styropian, wełna skalna czy wełna mineralna. Zgodnie ze wspomnianym już art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo budowlane tego typu prace nie wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Dlaczego regulacje prawne związane z pracami termoizolacyjnymi są tak ważne? Otóż prace związane z docieplaniem budynku zmieniają istotne dla niego parametry, takie jak ogniotrwałość i przepustowość, dlatego też mogą być potraktowane jako przebudowa budynku. W przypadku, kiedy prace dociepleniowe nie wpływają na zmianę charakterystycznych parametrów nieruchomości, nie mówi już o przebudowie, lecz o rozbudowie budynku.

Tego typu niuanse sprawiają, że orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednolite i różnie traktuje fakt, docieplenie budynku może spowodować jego powiększenie w przestrzeni.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design