5 cech najlepszego leasingu

Data dodania: 15 grudnia 2015
Foto: pixabay.com

Leasing jest często wybierany przez przedsiębiorców jako zewnętrzne źródło finansowania nowych środków trwałych. Najczęściej kojarzy się z samochodami, ale w leasing można również zakupić nieruchomości, meble do biura czy maszyny. Wszystko zależy od tego czy firma leasingowa zgodzi się na sfinansowanie takiego zakupu.

Niezależnie od tego na co przedsiębiorca zdecyduje się ostatecznie przeznaczyć leasing, szuka najkorzystniejszej dla siebie oferty. Zwykle sporo czasu zajmuje mu przejrzenie stron internetowych lub porównywarek i przyjrzenie się propozycjom popularnych leasingodawców. Najczęstszym przyjmowanym kryterium jest wysokość płaconych rat. Nie ma się co dziwić, gdyż na tej podstawie wylicza się wartość całego leasingu. Zdecydowanie jest ono ważne ale na tej podstawie nie powinno podejmować się ostatecznej decyzji o tym z kim podpiszę się umowę leasingową.

Czytaj więcej : http://www.rl.com.pl/dla-firmy/maszyny-i-urzadzenia.

Stały czynsz leasingowy

Zazwyczaj niskie stawki rat leasingowych wydają się kuszące. Jednak należy sprawdzić czy będą one tak samo wyglądały przez cały okres umowy. Niektórzy leasingodawcy zastrzegają sobie w umowach możliwość podniesienia czynszu ze względu chociażby na wzrost inflacji. Warto dowiedzieć się o tym przed podpisaniem umowy. Czasem warto przyjrzeć się trochę „droższym” ofertom, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się korzystniejsze od tych najtańszych.

Brak wpłaty początkowej

W niektórych przypadkach firmy leasingowe wymagają zapłacenia tak zwanej opłaty początkowej. Może wiązać się to ze sporymi kosztami, gdyż może ona wynosić nawet 45% wartości leasingu. Najczęściej leasingodawca wymaga jej uiszczenia przed podpisaniem umowy. Warto więc poszukać takiej firmy, w której tej opłaty nie będzie.

Możliwość wyboru waluty leasingu

To bardzo ważne w przypadku przedsiębiorców działających na międzynarodowych rynkach. Zwłaszcza jeżeli siedziba firmy mieści się zagranicą. Z niektórych względów podatkowych wybór innej waluty może być kluczowych. Zwłaszcza jeżeli jej wartość w porównaniu do złotych jest korzystna. W praktyce może się więc okazać, że wartość przedmiotu w innej walucie, wraz z upływem czasu może się obniżać.

Nieograniczona wartość przedmiotu

Zwykle wiele firm leasingowych zastrzega sobie prawo do sfinansowania przedmiotów tylko do określonej wartości. Jednak na rynku są również takie, które są skłonne zrobić to bez podawania górnych widełek. Jeżeli więc jakiś przedmiot jest droższy niż oferta firmy leasingowej, warto poszukać takiej, która nie stawia takiego wymagania.

Elastyczne warunki umowy i płatności

To kryterium, które bardzo trudno uzyskać w przypadku starania się o dofinansowanie z banku. Zazwyczaj umowy kredytowe są „sztywne” a jakiekolwiek negocjacje graniczą z cudem. W firmach leasingowych jest inaczej i tutaj obowiązują bardziej demokratyczne zasady. Wielu leasingodawców zdaje sobie sprawę, że sytuacja finansowa firm może zmieniać się w czasie. Często więc można dopasować umowę do swoich potrzeb, uzyskać elastyczne warunki płatności oraz korzystne dla obu stron zmiany.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design