Masz firmę i chcesz kupić auto w leasingu? Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek

Data dodania: 4 września 2018
Foto: Leasing jako zewnętrzna forma finansowania

Leasing jest zewnętrzną formą finansowania, z której korzysta coraz więcej przedsiębiorców planujących rozbudowę floty firmowych pojazdów. I Ty przekonujesz się do wzięcia pojazdu w leasing? Poznaj kilka cennych wskazówek, dzięki którym wybierzesz ofertę odpowiadającą na potrzeby i oczekiwania.

Ponad 46% zawieranych przez firmy leasingowe umów w pierwszym kwartale 2018 roku dotyczyło pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych – wynika z danych Związku Leasingu Polskiego (ZLP). Tak dobre wyniki jednoznacznie wskazują, iż leasing samochodowy cieszy się uznaniem wśród przedsiębiorców.

Wybierz rodzaj leasingu

Zasadniczo wyróżnia się dwa główne rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Chociaż idea obu form finansowania jest identyczna, różnią się one szczegółami decydującymi o przewadze jednego rozwiązania nad drugim.

Na leasing operacyjny zdecyduj się wówczas, gdy:

 • zależy Ci na ograniczeniu kosztów początkowych
 • jesteś płatnikiem podatku VAT
 • zamierzasz użytkować pojazd przez krótki okres
 • zamierzasz sfinansować samochody o dużej wartości.

Leasing finansowy będzie korzystny, gdy:

 • firma leasingowa nie wystawia „pełnej” faktury VAT
 • zamierzasz skorzystać z tzw. jednorazowej amortyzacji

chcesz użytkować pojazd w krótkim czasie, np. 12 miesięcy.

Chociaż ponad 80% wybiera operacyjny leasing samochodowy, musisz we własnym zakresie przeanalizować korzyści wynikające z jednej, jak i drugiej formy finansowania.

Ustal optymalną opłatę wstępną

Opłata wstępna (dotycząca wyłącznie leasingu operacyjnego) to kwota, która stanowi procentową wartość leasingowanego pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, można ją wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co pozwala obniżyć wysokość podatku dochodowego.

Decydując się na leasing, należy ustalić najbardziej optymalną jej wysokość. Niska opłata wstępna pozwoli na ograniczenie kosztów początkowych (wkład własny nie musi być wysoko). Jednak z drugiej strony będzie to oznaczać możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu stosunkowo niewielkiej kwoty.

Opłata wstępna w leasingu samochodowym zwykle zaczyna się już od 10% (w zależności od wewnętrznej polityki firmy leasingowej). Maksymalna jej wartość nie może jednak przekroczyć 45% wartości pojazdu.

Poszukaj ofert z niskimi miesięcznymi ratami

Zależy Ci na leasingu z niskimi miesięcznymi ratami, które nie będą nadmiernym obciążeniem firmowego budżetu? Dokładnie porównaj oferty – dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 40% w porównaniu ze standardowym leasingiem, jednocześnie przy zachowaniu optymalnie niskiej opłaty wstępnej.

Taką możliwość daje m.in. Leasing SMARTPLAN na nowe samochody przygotowany przez Toyota Leasing. Jest to przykład leasingu opartego na wysokiej wartości rezydualnej pojazdu – raty naliczane są proporcjonalnie do utraty wartości samochodu w okresie jego użytkowania. Opłata wstępna pozostaje na niskim poziomie – już od 10%. Zaś ostatnia rata jest wysoka – można ją jednak zrekompensować, sprzedając samochód dealerowi.

Pomyśl o cyklicznej wymianie pojazdów

Wielu przedsiębiorców budujących flotę pojazdów decyduje się na dalsze użytkowanie auta – po zakończonej umowie. Chociaż takie rozwiązanie ma wiele zalet, warto rozważyć możliwość wymiany auta na nowy.

W przypadku leasingu operacyjnego, leasingobiorca może zadecydować o dalszych losach samochodu:

 • decyduje się na wykup
 • oddaje pojazd firmie leasingowej.

Warto jednak rozważyć kolejną opcję: wymianę samochodu na nowy bez konieczności angażowania dodatkowych środków firmowych. Takie rozwiązanie zapewnia wspominany Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy. Gwarancja odkupu samochodu przez dealera pozwala uregulować ostatnią ratę leasingową (wykup), a następnie pokryć czynsz inicjalny w ramach kolejnej umowy leasingowej.

Leasing samochodowy – finansowanie, które się opłaca?

Leasing samochodowy to rozwiązanie, które przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści – nie tylko z finansowego punktu widzenia.

 • Z oferty mogą skorzystać firmy rozpoczynające działalność.
 • Nie trzeba posiadać dużego kapitału na start.
 • Kwotę zobowiązania można rozłożyć na elastycznie dopasowane raty miesięczne.
 • Leasing samochodowy pozwala regularnie wymieniać pojazdy na nowe.
 • Taka forma finansowania stanowi jeden z elementów optymalizacji podatkowej.

Przeanalizuj wszystkie zalety leasingu samochodowego, a następnie skorzystaj z powyższych wskazówek. Dzięki temu wybierzesz ofertę najbardziej zbliżoną do Twoich oczekiwań.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design