Własna działalność gospodarcza to dla wielu osób realizacja swojego zawodowego marzenia oraz szansa na uwolnienie się od pracy „na etacie”. Może powodować zwiększenie poczucia niezależności oraz większe zaangażowanie w pracę ze względu na świadomość, że pracuje się już wyłącznie na swój rachunek i wypracowuje własny wizerunek w oczach klientów. Nie należy bagatelizować jednak wydatków, które wiążą się z realizacją tej decyzji. Sprawdź, jakie są koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w naszym kraju.
Na wydatki powinieneś być przygotowany jeszcze przed utworzeniem firmy. Koszty założenia działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorstwa jednoosobowego są praktycznie zerowe, jeśli chodzi o wydatki związane z formalnościami urzędowymi. Wystarczy złożyć wniosek, który możesz przesłać nawet przez Internet.
Koszty własnej działalności gospodarczej na tym etapie wiążą się przede wszystkim z uruchomieniem firmy – wynajmem lub kupnem lokalu, dostosowaniem go do odpowiednich standardów, zakupem wyposażenia czy towaru. Zakres niezbędnych działań, a także kwoty różnią się w zależności od tego, jaki jest Twój pomysł na dochodowy biznes. W niektórych przypadkach również te czynności będą praktycznie bezkosztowe – np. gdy zdecydujesz się na pracę zdalną z własnego komputera w domu. Gdy planujesz np. otworzyć market lub restaurację, musisz być zabezpieczony na kwoty rzędu kilkuset tysięcy, a nawet kilku milionów złotych. Praktycznym sposobem na obniżenie kosztów początkowych, z jakimi wiąże się założenie działalności, mogą być oferty franczyzowe. Ponadto warto sprawdzić możliwości zewnętrznego dofinansowania – dotacja do otwarcia firmy może należeć Ci się z funduszy europejskich czy urzędu pracy. Znacząco obniży to koszt prowadzenia firmy na początkowym etapie.
Jaki jest koszt prowadzenia działalności gospodarczej już po jej uruchomieniu? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie w postaci konkretnych kwot. Można przewidzieć, z jakiego rodzaju wydatkami będziesz musiał się zmagać. Należeć będą do nich w znacznej mierze zobowiązania stałe, które znać będziesz już od pierwszych miesięcy działalności. Można wśród nich wymienić m.in.:
Na podstawie wysokości powyższych wydatków możesz określić przewidywany koszt utrzymania firmy i próg przychodów, jaki musisz osiągnąć, aby Twoja działalność była rentowna i przynosiła Ci zyski. Również niektóre z tych kwot da się obniżyć, decydując się na współpracę franczyzową. Franczyzobiorcy nie muszą zmagać się z tak dużymi kosztami regularnej promocji swojego lokalu, a niekiedy nawet zatowarowania (w przypadku modelu depozytowego).
Oprócz tego, że powinieneś poznać miesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, należy być również przygotowanym na nieprzewidziane wydatki. W związku z tym ważne jest także zgromadzenie pewnego zaplecza finansowego. Jest to szczególnie istotne w czasie pierwszych miesięcy działalności, kiedy Twoja firma może nie generować jeszcze oczekiwanych zysków.
Musisz liczyć się np. z awariami sprzętu. Nie jesteś w stanie również przewidzieć wszelkich wypadków losowych, jak dłuższych zwolnień lekarskich, które mogą powodować konieczność zatrudnienia dodatkowych osób. W stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie wliczysz też kosztów rekrutacji – opłat za ogłoszenia w sieci, czy usługi zewnętrznej firmy, która pomoże Ci w całym procesie. W niektórych branżach warto pamiętać również o konieczności okresowych szkoleń i aktualizacji wiedzy, aby utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie pracuje się w oparciu o wiedzę na temat najświeższych przepisów prawnych czy z najnowszymi technologiami. Dla znacznej większości firm działających obecnie na rynku koszt prowadzenia działalności to także wydatki na widoczność w sieci – stronę internetową, pozycjonowanie oraz reklamę w Google.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji