Dotacja na otwarcie firmy

Data dodania: 17 lipca 2021

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zainwestowania pewnej kwoty pieniędzy. W wielu przypadkach na otwarcie firmy wystarczy nawet kilka tysięcy złotych, ale są i takie biznesy, które wymagają bardzo dużych środków. Jeśli nie dysponujesz gotówką, weź pod uwagę dotacje na rozpoczęcie działalności. Jakie warunki musisz spełnić i ile pieniędzy możesz uzyskać w ten sposób?

Założenie firmy - od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o rozpoczęcie działalności jest oczywiście pomysł na biznes. Początki nie są łatwe, gdyż musisz się nauczyć, jak prowadzić przedsiębiorstwo, zdobywać klientów, zarządzać pracownikami i nie tylko. Dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o podjęcie działalności gospodarczej jest skorzystanie z franczyzy. W takim przypadku nie musisz od zera pracować na swoją markę, lecz działasz pod logo znanej firmy. Poza tym korzystasz z "know how", pomocy handlowej i technicznej, znaku towarowego i nie tylko. W dalszym ciągu potrzebujesz jednak środków na założenie działalności. Skąd je wziąć? Sposobem na to może być złożenie wniosku o dofinansowanie projektu. Pieniądze na otwarcie działalności możesz otrzymać z różnych źródeł.

Uzyskanie dofinansowania dla firm

O pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej można ubiegać się w wielu instytucjach. Możliwe jest również otrzymanie bezzwrotnej dotacji. Sprawdź, jakie masz możliwości dofinansowania i na jakich warunkach możesz uzyskać wsparcie.

Środki na podjęcie działalności dla bezrobotnych

Od wielu lat bardzo popularnym sposobem na pozyskanie dofinansowania jest złożenie wniosku do urzędu pracy. Takie pieniądze są dostępne wyłącznie dla osób, które są zarejestrowane jako bezrobotne, a także spełniają inne warunki. Kolejnym wymogiem jest nieprowadzenie działalności gospodarczej przez ostatnich 12 miesięcy. W 2021 roku obowiązek ten nie obowiązuje, jeśli zamknąłeś biznes w czasie pandemii i zamierzasz założyć nowy, inny niż dotychczas.

Przez 10 lat z tego dofinansowania skorzystało ponad 495 tys. firm, a jego zaletą jest m.in. brak opodatkowania. Tylko w 2020 roku takie wsparcie otrzymało ponad 25 tys. osób.

Ile pieniędzy możesz otrzymać z urzędu pracy? Maksymalnie może to być sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw na dany kwartał, co oznacza, że obecnie jest to ponad 30 tys. zł. Żeby środki zostały przyznane, niezbędny jest biznesplan, a także dostarczenie wielu innych dokumentów. O dotację z urzędu pracy musisz wnioskować wtedy, kiedy ogłoszony zostanie nabór, a ten nie jest prowadzony bez przerwy. Jeśli chcesz uzyskać środki, to obserwuj stronę urzędu pracy, pod który podlegasz, a najlepiej - co pewien czas zadzwoń i upewnij się, czy aby na pewno nabór już się nie rozpoczął.

Dotacja z lokalnych grup działania

Kolejnym sposobem na pozyskanie środków jest skorzystanie z LGD, czyli z lokalnych grup działania. Zaletą tej metody jest to, że możesz liczyć na środki nie tylko wówczas, gdy jesteś osobą bezrobotną - pieniądze na założenie działalności gospodarczej są również dostępne dla osób pracujących. W tym przypadku musisz jednak spełnić więcej warunków niż przy ubieganiu się o dotacje z urzędu pracy.

Pozytywna informacja jest taka, że możesz otrzymać nawet 100 tys. zł. Aby dostać te środki, musisz być mieszkańcem gminy, która wchodzi w obręb LGB, wsi lub miasta do 20 tys. mieszkańców. Inwestycję masz obowiązek realizować na tym samym terenie, musisz stworzyć miejsca pracy i nie możesz być ubezpieczony w KRUS-ie. Kolejnym wymogiem jest osiągnięcie minimum 30 proc. przychodów zadeklarowanych w biznesplanie, w pierwszym roku, licząc od dnia otrzymania drugiej raty środków. Dodatkowe wymagania uzależnione są od danej LGD.

W celu uzyskania dotacji, musisz złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Okres oczekiwania na rozpatrzenie dokumentu wymaga cierpliwości - może to trwać nawet kilka miesięcy.

Dofinansowanie w ramach środków unijnych

Kolejnym sposobem na otrzymanie dotacji na rozpoczęcie działalności jest skorzystanie ze środków unijnych. Możliwości są jednak różne w poszczególnych regionach Polski. Na uzyskanie tych pieniędzy mogą liczyć m.in. bezrobotni, osoby z niepełnosprawnościami, zatrudnieni na umowach krótkoterminowych czy też bierni zawodowo. Dostępność dotacji na założenie własnej firmy może obowiązywać również tylko dla osób w określonym wieku.

Najczęściej z tego źródła możesz pozyskać dotację na założenie działalności w wysokości ponad 20 tys. zł. To, czy obecnie dostępne są takie dofinansowania i na jakich warunkach są one udzielane możesz sprawdzić, dzwoniąc do punktu funduszy europejskich.

Wadą takich dofinansowań jest proces wnioskowania o środki, który składa się z kilku etapów. Najpierw trzeba przedstawić skrócony biznesplan, który jest oceniany. Następnie wymagane jest szkolenie związane z prowadzeniem firmy, a na koniec należy złożyć docelowy biznesplan. Twoje podanie zostanie wtedy rozpatrzone i ewentualnie uzyskasz dofinansowanie na własny biznes.

Środki na podjęcie działalności gospodarczej - wykorzystaj możliwości

Jak widzisz, o pieniądze na założenie firmy możesz ubiegać się z różnych źródeł. Obserwuj strony poszczególnych urzędów, które są odpowiedzialne za przyznawanie środków, a być może otrzymasz wsparcie.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design