Własna działalność gospodarcza niejednokrotnie oznacza prowadzenie wybranego biznesu od zera. Nie dość, że do jego rozkręcenia potrzeba nakładów finansowych, to jeszcze czasu na stworzenie wizerunku i cierpliwości w oczekiwaniu na pierwsze zyski. Obecnie początkujący przedsiębiorcy mają wiele możliwości, a jedną z najbezpieczniejszych jest franczyza. Jak zacząć karierę biznesmena w tym systemie?
Franchising – co to takiego?
Franchising, czyli franczyza, to rodzaj umowy, którą zawierają ze sobą dwa przedsiębiorstwa. W tym wypadku jest to franczyzodawca i franczyzobiorca. Ich celem jest wypracowanie jak największych zysków. W praktyce franczyzobiorca prowadzi swoją działalność gospodarczą, firmując się jednak obcą marką. Z kolei franczyzodawca użyczający swojego know-how pobiera za to stosowną opłatą.
Dla osób chcących działać na własną rękę to dobry pierwszy krok, jeśli nie czują się jeszcze pewnie na biznesowym rynku lub nie mają konkretnego pomysłu na działalność. Franczyzobiorca może w ramach umowy korzystać z doświadczenia, narzędzi i rozwiązań sprawdzonych przez franczyzodawcę.
Dofinansowanie franczyzy, czyli skąd wziąć środki na rozkręcenie biznesu?
Zanim rozpoczniesz własną działalność, dokładnie określ swoje cele i potrzeby. Następnie zdecyduj, czy franczyza na pewno jest rozwiązaniem dla ciebie. Jeśli tak, nie pozostaje ci nic innego, jak wybór franczyzodawcy oraz znalezienie środków na dofinansowanie biznesu.
Poza dotacjami unijnymi jednym z rozwiązań są oczywiście kredyty udzielane przez banki. Aby z nich skorzystać, warto zwrócić uwagę na internetowy ranking kredytów gotówkowych, który jest regularnie uaktualniany. Wniosek o kredyt możesz złożyć w zaledwie kilka minut, wypełniając formularz online – oczywiście pod warunkiem, że jesteś na to zdecydowany. Co istotne, źródła dofinansowania biznesu franczyzowego często można ze sobą łączyć.
Jak zacząć z franchisingiem? Oto kilka kroków na początek!
Jeśli już wiesz, że franczyza to system idealny dla ciebie, zacznij od:
· rozeznania wśród atrakcyjnych franczyzodawców w interesującej cię dziedzinie;
· zasięgnięcia opinii na ich temat wśród innych franczyzobiorców;
· weryfikacji, czy współpraca z danym podmiotem będzie dla ciebie opłacalna (ewentualne ukryte koszty, wymagany kapitał początkowy i potencjalne zyski);
· sprawdzenia swojej zdolności kredytowej.
Choć ten system to szereg zalet z perspektywy biznesowej, musisz wiedzieć, że wiąże się także z częstą kontrolą twojej działalności przez franczyzodawcę. Twoja samodzielność zostaje w ten sposób naturalnie ograniczona. Za możliwość korzystania z wybranej marki musisz uiszczać opłatę i z tymi kosztami powinieneś się liczyć. Miej świadomość, że franczyza to raczej długoterminowa inwestycja, więc warto zaangażować się w dziedzinę, która będzie dla ciebie dochodową przyjemnością.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji