Sale zabaw i inne miejsca, w których najmłodsi mogą wyszaleć się w bezpiecznych warunkach to coraz popularniejszy biznes w naszym kraju. Można znaleźć je już w większości galerii handlowych, nie tylko w największych miastach w Polsce. Powstają również wyspecjalizowane, większe centra rozrywkowe, np. parki trampolin. Przedstawiamy, dlaczego jest to biznes wart rozważenia, a także omawiamy, jakie są koszty otwarcia sali zabaw dla dzieci, czy wymogi stawiane właścicielom przez instytucje państwowe.
Jeśli interesuje Cię pomysł na biznes, jakim jest bawialnia dla dzieci, pamiętaj o tym, że w polskim prawie nie istnieją jednoznaczne przepisy regulujące działalność tego typu. Wytycznych prawnych należy szukać m.in. w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej, a także wymogach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
Najbardziej precyzyjnie określone zostały wymogi określające standard wyposażenia pomieszczeń i sprzętów. Sanepid odsyła właścicieli do konkretnych przepisów zawartych w Europejskich oraz Polskich Normach - PN-EN 1176 i PN-EN 14960. W praktyce wytycznych tych powinni przestrzegać producenci wyposażenia, a przed osobą kupującą sprzęt stoi jedynie zadanie zweryfikowania, czy wybrane produkty mają zgodność z normami potwierdzoną certyfikatem lub deklaracją zgodności.
Pozostałe zalecenia Sanepidu mają zdecydowanie bardziej ogólny charakter niż te opisujące wyposażenie sali zabaw. Mowa m.in. o utrzymaniu dobrego stanu sanitarno-technicznego sufitów, ścian, czy podłóg, a także konieczności zainstalowania osłon na grzejnikach, które zabezpieczą przed kontaktem z elementem grzejnym. Oprócz tego ogólnie zwrócono uwagę na potrzebę instalacji właściwego oświetlenia, czy ochrony okien przed nasłonecznieniem. Minimalna temperatura dopuszczalna w pomieszczeniach to 18 stopni Celsjusza. W toaletach powinna znajdować się przynajmniej jedna miska ustępowa i 1 umywalka z ciepłą i zimną wodą na nie więcej niż 15 dzieci. Musi być również zapewniony dostęp do szatni. Pod względem wytycznych dotyczących umiejętności personelu zwrócono uwagę na przeszkolenie go z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także udostępnienia apteczek. Pracownicy powinni mieć również aktualne orzeczenia lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy z dziećmi.
Biznesplan sali zabaw dla dzieci powinien uwzględniać również jej wielkość. Ją uzależnić należy m.in. od rodzaju sprzętu, jaki zamierzasz zakupić, a także wybranej lokalizacji. Jeżeli nie ma być to typowa sala zabaw, lecz marzy Ci się własny park trampolin, wysokość pomieszczeń nie powinna być mniejsza od 5,5 m. Dla innych aktywności wystarczające będą 4 metry.
W większych miastach sale zabaw budowane są często na obrzeżach, w dużych magazynach czy obiektach poprzemysłowych. W związku z tym, aby móc skutecznie przeciwstawić się konkurencji w takim miejscu, konieczny może być lokal z pomieszczeniami nawet przekraczającymi 200 m2. Mniejsze często spotkać można np. w centrach handlowych, a także mniejszych miejscowościach, gdzie konkurencja nie jest tak duża lub też nie ma jej jeszcze w ogóle.
Koszt otwarcia sali zabaw dla dzieci powoduje, że inwestycja może zacząć zwracać się po dłuższym czasie – przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na takich ruch, mówią o co najmniej roku. Pod tym względem również kluczowe znaczenie będzie mieć wielkość obiektu oraz jego lokalizacja. Na zakup sprzętów takich, jak zjeżdżalnie, czy trampoliny przeznaczyć należy w najlepszym wypadku kilkadziesiąt tysięcy złotych, lecz lepiej być przygotowanym na wydatek przekraczający nawet 100, a w przypadku większych sal – 200 tysięcy. Dodatkowo doliczyć należy koszty wynajmu bądź czynszu oraz ewentualnego remontu lub dostosowania lokalu do potrzeb, a także rekrutacji i zatrudnienia personelu.
Dobrze, aby bawialnia dla dzieci oferowała też możliwość zjedzenia posiłków lub napicia się czegoś zarówno najmłodszym, jak też ich rodzicom. Nieodłącznym elementem wielu takich miejsc jest kawiarenka lub bar. Wyposażenie, produkty, a także dodatkowy personel to kolejne koszty. Sposobem na ich ograniczenie może być skorzystanie z ofert franczyzowych już działających sieci, co pozwoli przenieść część wydatków na franczyzodawcę. W naszym katalogu znajdziesz również inne genialne pomysły na biznes w modelu franczyzowym.
Aby zdobyć lub powiększyć zaplecze finansowe, warto zapoznać się z ofertami dotacji i dofinansowań. Możesz z nich skorzystać na takich samych zasadach, jak przy otwarciu działalności o innym charakterze. Osoby bezrobotne mogą starać się o wsparcie z urzędu pracy, które może wynieść nawet ponad 40 tysięcy złotych. Pokryjesz dzięki temu zakup maszyn, wyposażenia sali czy niezbędnego do pracy oprogramowania komputerowego – np. do rezerwacji terminów. Dotacja na salę zabaw dla dzieci jest możliwa do uzyskania również z programów prowadzonych z Funduszy Europejskich. Więcej informacji na temat możliwych źródeł finansowania znajdziesz na naszym portalu, a także m.in. na rządowych stronach .gov.
Otwarcie sali zabaw dla dzieci może być dobrym pomysłem na biznes, o ile jesteś w stanie przygotować sobie odpowiednią poduszkę finansową i stworzyć atrakcyjny biznesplan. Warto rozważyć również działalność franczyzową, dzięki której ograniczysz wydatki na marketing, a także skorzystasz z gotowego know-how. Nie należy również spodziewać się szybkich i łatwych zysków – aby inwestycja mogła się zwrócić, musisz wyróżnić się na tle konkurencji i być w stanie zwabić do siebie najmłodszych klientów, w zależności od wielkości lokalu, licząc nawet w dziesiątkach każdego dnia tygodnia.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji